Китайският президент Си Дзинпин приветства "нова ера" във връзките с Централна Азия, давайки началото на среща на върха, която Пекин се надява да задълбочи отношенията със стратегически важния регион.
Това коментира АФП.
В древния китайски град Сиан, историческият източен край на Пътя на коприната, който свързва Китай с Европа през Централна Азия, Пекин заяви, че срещата тази седмица е от "важно значение".
В речта си пред лидерите от региона, произнесена на банкета за посрещане в четвъртък вечерта, Си заяви, че укрепването на връзките е "стратегически избор".
"Убеден съм, че с общите ни усилия утрешната среща на върха ще бъде напълно успешна и ще възвести нова ера в отношенията между Китай и Централна Азия", цитира Си в прочетена реч, видяна от АФП.
"Присъединете се към нас, за да открием светлото бъдеще на сътрудничеството между Китай и Централна Азия", каза той.
Срещата тази седмица е първата по рода си след установяването на официални отношения преди 31 години.
Пекин твърди, че търговията с Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан е достигнала 70 млрд. долара през 2022 г. и е нараснала с 22% на годишна база през първото тримесечие на 2023 г.
Централна Азия се превърна и в ключова за китайската инициатива "Пояс и път" на стойност трилион долара - определящ геополитически проект за Си, като Пекин желае да възобнови сътрудничеството и да запълни вакуума, оставен в бившите съветски републики от войната на Русия в Украйна.
Китай, вторият по големина потребител на енергия в света, е инвестирал милиарди долари, за да се възползва от запасите от природен газ в Централна Азия, а железопътните връзки, свързващи Китай с Европа, пресичат региона.
Анализатори заявиха пред АФП, че на срещата на върха тази седмица вероятно ще бъдат положени усилия за постигане на споразумения за по-нататъшно разширяване на тази обширна мрежа, включително отдавна спряната железопътна линия Китай-Киргизстан-Узбекистан на стойност 6 млрд. долара и разширяването на газопровода от Централна Азия до Китай.
Президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев приветства "уникалния обхват" на този проект по време на среща със Си преди срещата на върха.
По време на разговорите в четвъртък Си каза също така на президента на Киргизстан Садир Джапаров, че Китай е "готов да работи с Киргизстан за изграждането на общност на добросъседство, приятелство, споделен просперитет и общо бъдеще".
След това той се срещна с лидерите на Узбекистан, Таджикистан и Туркменистан, като похвали тесните връзки между тях и обеща да разшири икономическия и културния обмен.
"Вашите политики ще осигурят развитието и по-нататъшния просперитет на една модерна социалистическа държава, укрепването на авторитета и глобалното икономическо лидерство на страната в близко бъдеще", заяви пред Си президентът на Узбекистан Шавкат Мирзийоев.
Вечерта Си и китайската първа дама Пън Лиюан посрещнаха държавните глави на тържествена церемония по посрещането, като позираха за групова снимка пред старинна китайска сграда, осветена от червени фенери.
След това десетки танцьори изпълниха музикално шоу, вдъхновено от династията Тан, когато отношенията между Китай и Централна Азия са били считани за много силни.
В петък сутринта ще се проведе медийно събитие, на което се очаква да присъстват и шестимата президенти и на което вероятно ще бъде публикувано съвместно изявление.
Срещата на върха тази седмица се провежда и в момент, когато Пекин се стреми да замени Русия като предпочитан партньор на централноазиатските държави - и когато Си се позиционира като глобален държавник, желаещ да разшири обхвата на Китай далеч отвъд границите му.
"Си ще се позиционира като лидер, който може да насърчи глобалното развитие и мира", казва пред АФП Жикун Жу, професор по международни отношения и политически науки в университета "Бъкнел".
Срещата на върха съвпада и със срещата на Г-7 в Хирошима, която вероятно ще се съсредоточи върху усилията за "отблъскване на нарастващото влияние на Китай по света", каза Жу.
"Дипломатическото и стратегическото значение не може да бъде подценявано", каза той.