Китайският президент Си Дзинпин призова китайските посланици да създадат "желязна дипломатическа армия", лоялна на Комунистическата партия, съобщава "Ройтерс".
Апелът му за възраждане на острата реторика на "воините вълците", разпространявана от някои дипломати, е знак за все по-настоятелната външна политика на Китай.
"Осмелете се да бъдете добри в борбата и да станете защитници на националния интерес. Трябва решително да защитим интересите на националния суверенитет, сигурност и развитие с позиция на готовност и твърда воля да се противопоставим на могъщи сили", подчерта Си пред китайски пратеници в чужбина на среща в Пекин.
В коментара си той има предвид по-безцеремонния, конфронтационен стил на реторика, възприет от китайските дипломати от 2020 г. насам, който обаче тази година не беше толкова осезаем, тъй като Китай се опитваше да привлече чуждестранни инвестиции за своята отслабена икономика.
Връзките със Съединените щати за кратко се затоплиха, след като през ноември Си се срещна с американския президент Джо Байдън. В момента обаче Пекин е въвлечен в дипломатически спорове и с Филипините за спорен риф в Южнокитайско море, както и с Япония за изхвърлянето на отпадъчни води от авариралата АЕЦ "Фукушима".
Освен това Си призова посланиците да се придържат към партийната дисциплина, като повтори думата "строг" седем пъти в годишната си реч след Централната работна конференция по външните работи - тайна среща на високо ниво за планиране на външната политика на Комунистическата партия, която се провежда веднъж на всеки пет години.
"Необходимо е най-напред да се поставят правила и дисциплина, строга дисциплина, поемане на строга отговорност... и създаване на дипломатическа желязна армия, която е лоялна към партията... осмелява се и е добра в борбата и спазва строга дисциплина, " заяви китайският лидер по време на конференцията на посланиците в Голямата зала на народа в Пекин.
Изказването на Си идва на фона на подновен дисциплинарен натиск сред дипломатическия корпус на Китай, след като предишният външен министър Цин Ган беше отстранен от поста си през юли - едва седем месеца от назначаването му, заради слухове за афера.
"Верността към партията, страната и народа е славната традиция на дипломатическия фронт", изтъкна Си.
"Необходимо е да се изгради силна линия на идеологическа защита и човекът да бъде проницателен с твърди политически убеждения, който строго спазва правилата и дисциплината".
Си подчерта и необходимостта Китай да увеличи международното си влияние, за да се бори с опитите на Запада да сдържа и потиска страната, като повтори думата "борба" пет пъти.
"Трябва да създадем широки и дълбоки приятелства и борбата за спечелване на сърцата на хората трябва да се води на всички нива. Трябва да използваме чужди език и методи, за да разкажем добре историята на Китай", поясни Си, като повтори своя реч от юни 2021 г., в която призова служителите да създадат "достоен за доверие, привлекателен и уважаван" образ на Китай.
На Централната работна конференция по външните работи Си разкритикува "тормоза" и "хегемонията" на Запада и призова дипломатите и служителите да "запазят нашия боен дух".
ВълкСчадъР
на 30.12.2023 в 16:12:08 #3Ице Ай на бързо бате ми кажи един китайски процесор , една китайска операционна система и един китайски самолетен двигател , да си припомня ей тъй
ICO
на 30.12.2023 в 16:00:09 #2Китайската РЕАЛНА икономика отдавна задмина САЩ , като обем и производство. Китай задмина ЕС и САЩ по брой на патенти, което ясно показва, къде се развиват новите технологии. Китай също така уваличи военният си бюджет, но за разлика от САЩ китайското оръжие е значително по-евтино.
ВълкСчадъР
на 30.12.2023 в 15:28:23 #1Демек - давайте другари по яко крадете западни технологии
Колкото и да се опитват едно е да я откраднеш съвсем друго е да я репликираш, а китайците и тов не могат