Tри кораба с 5000 тона хуманитарна помощ от Турция за бедстващите от войната в Газа цивилни, са били блокирани от властите на Гвинея-Бисау. Те са свалили знамената на страната от два кораба, съобщава АП.
Организацията Freedom Flotilla Coalition описва случилото се като "явно политически ход", добавяйки: "Без знаме не можем да плаваме".
Организаторите обвиниха Израел, че оказва натиск, за да попречи на корабите да достигнат целта.
"Очевидно е и мисля, че е публично известно, че е имало близък контакт между Израел и президента на Гвинея-Бисау", каза организаторът и член на ръководния комитет Торстейн Дале пред АП, без да дава подробности.
Той каза, че стотици турски и международни участници са разочаровани.
"Много ни е трудно, защото набавянето на едно знаме отнема време. Това е процедура, която не може да се направи за няколко дни. Но ние не се отказваме.", каза той.
Ивицата Газа може да прекрачи прага на глада, продоволствената несигурност, недохранването и смъртността след шест седмици. Това прогнозира по-рано тази седмица Джан Каро Цири, директор на Световната продоволствена програма.
В доклад, подкрепен от ООН и публикуван през март, се посочва, че гладът е неизбежен, като вероятно ще настъпи до май в северната част на Газа и може да се разпространи в анклава до юли.
Израел отрича да възпрепятства доставките на хуманитарна помощ и обвинява хуманитарните агенции за неефективност при разпределението.
Военната кампания на Израел опустоши голяма част от анклава с 2,3 милиона души население и причини хуманитарна катастрофа.
Коалицията включва турски и международни организации, сред които IHH и асоциацията "Мави Мармара" от Турция, които организираха злополучната флотилия през 2010 г.
На 31 май 2010 г. щурм на израелски командоси в международни води доведе до девет жертви и десетки ранени активисти. От израелска страна седем войници бяха ранени от активисти, които ги нападнаха с бухалки, ножове и тръби.