Тясната буферна зона между Египет и ивицата Газа, "Филаделфийският коридор", е подложена на все по-голям контрол, тъй като Израел планира пълномащабна военна офанзива в Рафах, претъпкания най-южен град на Газа близо до границата.
Израелският министър-председател Бинямин Нетаняху многократно е заявявал намерението на страната си да поеме контрола над стратегическата ивица земя. Това кара Египет да се тревожи на фона на опасенията за нарушаване на десетилетните египетско-израелски мирни споразумения, коментира в свой репортаж РФИ.
Преговорите за примирие в Кайро тази седмица насочиха вниманието към натиска, на който е подложен Египет по време на войната между Израел и Хамас, и към малко известната ивица земя, наричана доста неточно "Филаделфийски коридор", понякога превеждан като Коридор Филаделфия.
Израелският министър-председател Бинямин Нетаняху многократно е заявявал намерението на страната си да контролира тази тясна буферна зона по границата между Египет и Газа, откакто Израелските сили за отбрана (IDF) започнаха войната си срещу Хамас след атаките на 7 октомври.
След като Израел заплашва с пълномащабна сухопътна офанзива в Рафах - въпреки международните предупреждения за хуманитарна катастрофа в града, претъпкан с около 1,5 млн. принудително разселени жители на Газа - Египет внимателно наблюдава североизточната си граница с Израел.
Ден преди шефовете на ЦРУ и Мосад да проведат тази седмица разговори в Кайро с регионални преговарящи, които отчаяно се стремят към прекратяване на огъня, Нетаняху отново изнерви египетските си домакини.
В интервю за американския телевизионен канал ABC News Нетаняху заяви, че Израел ще осигури "безопасно преминаване на цивилното население, за да напусне" Рафах, който той определи като "последната крепост на Хамас".
Израелският министър-председател не каза къде точно ще могат да намерят убежище отчаяните, вече разселени жители на Газа. Нетаняху обаче спомена райони северно от Рафах, които биха могли да се използват като безопасни зони за цивилното население.
ООН обаче не е убедена в плановете на Израел за цивилното население на Газа. Говорител на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш заяви пред репортери във вторник, че ООН "няма да участва в насилственото разселване на хора", тъй като "в момента няма безопасно място" в Газа.
Това увеличи вниманието към коридора "Филаделфия" - маршрут, който минава по южната граница на Газа с Египет, от средиземноморския бряг до контролно-пропускателния пункт "Керем Шалом", където се срещат границите на Египет, Израел и ивицата Газа.
Опасявайки се от масов приток на бежанци и възможните последици от него, през последните няколко седмици Египет разположи около 40 танка и бронетранспортьора в североизточната част на Синай. Това разполагане е част от поредица от мерки, насочени към укрепване на сигурността по границата с Газа, съобщиха за Ройтерс двама египетски източници от сферата на сигурността.
Наречен "Филаделфия" по произволно избраното израелско военно кодово име за това, което се нарича още "оста на Саладин", стратегическият коридор представлява буферна зона с дължина 14 км и ширина 100 м. Той е създаден в съответствие с условията на споразуменията от Кемп Дейвид от 1978 г. между Египет и Израел.
Целта на коридора "Филаделфия" е да предотврати въоръжени нахлувания, да контролира движението на палестинците в двете посоки и да предотврати контрабандата и трафика на оръжие между египетския Синай и ивицата Газа.
Маркиран с огради от бодлива тел и бетонни блокове, коридорът "Филаделфия" е под израелски контрол до едностранното изтегляне на ЦАХАЛ от ивицата Газа през 2005 г.
Споразумението от 2005 г. между Египет и Израел разрешава на Кайро да разположи контингент от 750 египетски граничари от египетската страна на буферната зона. Тези граничари са първите египетски войници, които патрулират в зоната след войната от 1967 г., когато Ивицата Газа е завладяна от Израел заедно със Синайския полуостров, който по-късно е върнат на Египет по силата на споразуменията от Кемп Дейвид.
Споразумението между Египет и Израел от 2005 г. много точно определя разполагането на египетско военно оборудване в тази буферна зона: осем хеликоптера, 30 леки бронирани машини и четири крайбрежни патрулни кораба.
Тяхната мисия беше да охраняват коридора от египетска страна - единствената граница на Газа извън прекия контрол на израелската армия - за борба с тероризма и предотвратяване на контрабандата и проникването.
От другата страна на коридора силите за сигурност на Палестинската автономия (ПА) поеха охраната от израелците. Но само две години по-късно ПА губи контрола над коридора, когато е изтласкана от Газа след конфликта през 2007 г. между нейните бойци от Фатах и конкурентната Хамас.
В отговор Израел наложи сухопътна, въздушна и морска блокада, както и ембарго на палестинския анклав, който сега е под контрола на Хамас. Тези ограничения насърчиха развитието на система от контрабандни тунели, минаващи под ничията земя между Газа и Египет, които позволяват на стоки и хора да пресичат границата, което е документирано от Израел още през 1983 г.
Оттогава контролираният от Египет терминал Рафах, през който преминават хора, стоки и хуманитарна помощ, е отварян само с прекъсвания. Израел счита тази зона за жизненоважна зона за снабдяване на Хамас.
През декември 2007 г. тогавашният министър на външните работи на Израел Ципи Ливни критикува Египет, че не се справя добре със спирането на контрабандата на оръжие през коридора "Филаделфия".
Още по време на войната в Газа през 2008-2009 г., известна още като операция "Излято олово", израелските военни планове предвиждаха окупация на коридора "Филаделфия" с цел унищожаване на подземните контрабандни тунели. Това де факто би довело до обграждане на ивицата Газа.
След военния преврат от 2013 г., при който е свален египетският президент Мохамед Морси, член на Мюсюлманското братство, Кайро става враждебно настроено към Хамас, което разглежда като палестинско продължение на Братството.
Египетската армия се зае с унищожаването на стотици контрабандни тунели, прокопани под границата с ивицата Газа. Това беше отмъщение срещу Хамас, който Кайро обвини, че дестабилизира Синайския полуостров, докато египетската армия провеждаше антитерористична операция срещу клон на групировката "Ислямска държава" (ИД). За да унищожи тази подземна система, през 2015 г. Египет умишлено наводни граничния район.
След нападенията на 7 октомври на израелска територия, които бяха безпрецедентни по мащаб и човешки жертви, вниманието в Израел отново се насочи към коридора "Филаделфия", който повече от всякога се възприемаше като стратегическа зона за Хамас.
В края на годината - а войната в Газа се насочи към третия си месец - Нетаняху недвусмислено заяви стратегическите намерения на Израел на пресконференция на 30 декември.
"Коридорът "Филаделфия" - или по-точно казано, южната спирка на Газа - трябва да бъде в наши ръце. Той трябва да бъде затворен. Ясно е, че всяко друго споразумение няма да осигури демилитаризацията, към която се стремим", каза той.
Нетаняху често повтаряше тази заплаха, което накара Кайро да приеме реториката на израелския лидер много сериозно.
Според Салах Гомаа, заместник-главен редактор на египетската държавна радиостанция Al-Sharq Al Awsat, рискът от бягство на отчаяните жители на Газа в Египет заради израелската атака е много тревожен за египетските власти.
От началото на последната война в Газа египетският президент Абдел Фатах ас Сиси, който действа като посредник между Хамас и израелското правителство, се противопоставя на идеята да се позволи на бягащите от войната и скупчени на египетската граница жители на Газа да влязат на негова територия. В обръщение от ноември Сиси отново заяви, че страната му отхвърля принудителното разселване на жителите на Газа в Египет, като го нарече "червена линия".
"Всяка бомбардировка или атака в Рафах сега със сигурност ще накара бежанците да избягат към Синай", каза Гомаа. "Ако Египет позволи това да се случи, ще означава, че приема ликвидирането на палестинския въпрос, докато твърдолинейните израелски министри открито се застъпват за преселването на Газа и "прехвърлянето" на газинците в съседен Египет."
В допълнение към вероятната хуманитарна катастрофа Нетаняху рискува да предизвика и открита дипломатическа криза с Египет, ако нареди израелско превземане на коридора "Филаделфия".
В средата на януари Израел е информирал Египет за намерението си да проведе военна операция от страната на границата с Газа, според доклад на Wall Street Journal, който се позовава на израелски и египетски източници.
Няколко дни по-късно Диаа Рашван, ръководител на официалната служба за връзки с обществеността на Египет, Държавната информационна служба (ДИС), отправи строго предупреждение, че всяка "окупация" на коридора "Филаделфия" от израелски сили ще бъде нарушение на мирния договор от 1978 г. между двете съседни държави.
"Много израелски политици заявиха, че самата цел на поемането на контрола върху коридора е да се даде възможност на палестинците, под натиска на бомбардировките, да мигрират към Синай и това е същината на проблема с обявяването на предстоящо нападение на Рафах", обясни Гомаа, "Ето защо шефът на СИС отправи твърдо предупреждение и ето защо Египет смята повторната окупация на тази ос за червена линия."
Според Гомаа Египет, който е съюзник на САЩ, е използвал Вашингтон, за да подчертае важността на своето послание. "Египет е информирал Израел по дипломатически канали и е информирал Израел чрез САЩ, че този вариант никога няма да бъде допуснат от Египет."
projekt
на 17.02.2024 в 11:16:47 #1Ето пример за етническо прочистване в 21 век. Демократите мълчат.....