Председателят на партия "Възраждане" Костадин Костадинов и народният представител Ангел Георгиев взеха участие в международната конференция на тема "Мирът, стабилността и християнските ценности в модерна Европа и съвременните Балкани", която събра представители от Австрия, Германия, Словения, Белгия, Италия, Русия, Гърция и Унгария, съобщиха от пресцентъра на "Възраждане".
Костадинов приветства участниците в началото на форума, а Георгиев взе участие в тематичните дискусии.
След конференцията, по покана на президента на Република Сръбска Милорад Додик, се проведе работна среща между него и Костадинов. Двамата лидери обсъдиха възможностите за развитие на сътрудничеството между България и Република Сръбска.
"Стигнахме до извода, че почти липсва каквото и да било сътрудничество между България и Република Сръбска. От страна на 'Възраждане' изразихме готовност и желание за изграждане на по-тесни културни връзки и взаимодействие между нашите два народа", заяви Костадинов след срещата.
Милорад Додик приветства позицията на българската политическа организация, даде висока оценка на усилията за развитие на двустранните отношения и изрази желание да посети България, когато бъде официално поканен.
Припомняме, че Додик предизвика най-сериозната политическа криза в Босна след войната от 1990-те, след като през февруари беше осъден на една година затвор и отстранен от политиката за шест години, заради отказ да спазва решения на международния върховен представител в страната.
Конфликтът противопоставя Додик, подкрепен от Русия и Сърбия, на САЩ и Европейския съюз. Вашингтон и Лондон вече наложиха санкции срещу него за нарушаване на условията на мирното споразумение от Дейтън.
През март съдът издаде и международна заповед за арест, след като Додик напусна страната въпреки вътрешната забрана. Интерпол обаче отказа да публикува т.нар. "червена бюлетина".
nsmilitia
на 27.04.2025 в 16:38:50 #5Рузшляшките кypви и рaзпoретини са се събрали. Ето колкото точно е националист коцето. Публичен разстрел на такива!!!
oxoo
на 27.04.2025 в 16:33:22 #4Как да участваме с тоя сульо наречен външен министър,който мижаво след повече от месец,взе да говори за обещетение на убитият от Израел българин,после погребението,срещите,прегръдките,усмивките на"навитите"/желаещите/са къде по - друго нещо!
ivan-koichev
на 27.04.2025 в 12:24:04 #3Защо Гърция участва на тази " международната конференция на тема "Мирът, стабилността и християнските ценности в модерна Европа и съвременните Балкани която събра представители от Австрия, Германия, Словения, Белгия, Италия, Русия, Гърция и Унгария, ...", а България не участва на държавно ниво?
rumen-georgiev
на 27.04.2025 в 12:17:48 #2Копейки събрани на обмен на опит и размяна на простотии.
chafeto
на 27.04.2025 в 11:53:25 #1"Дейтънското споразумение" успя да спре кръвопролитната война, но в него няма устойчиво решение и беше ясно, че нещата там ще продължават да тлеят.Беше създанео едно насила поддържано образувание, което не функционира като държава Другата неприятна част е, че по врме на войната Босна се напълни (не без участието на западните служби) с главорези от ислямския свят. От тогава в Босна могат да бъдат видяни 'доволно' количество бурки и бради. Особено вредно за Балканите е влиянието на Великобритания. То Великобритания е вредна не само за Балканите, тя е вредна и за цяла континентална Европа. Надявам се, че вървяващата тама деградация ще се ускори и гнилото кралство вече няма да има спсобности (или поне спсообнстите им ще са силно ограничени) да оказва влияние в цяла Европа.