Москва обвинява отиващата си администрация на президента на САЩ Джо Байдън в подкопаване на плановете на новоизбрания президент Доналд Тръмп за разрешаване на украинския конфликт.
Това каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред руската телевизия, цитиран в неделя от ДПА.
"По време на предизборната кампания Тръмп говореше, че иска да постигне мир по някакъв начин и водеше всички по мирен път. Сега те правят всичко възможно, за да ескалират ситуацията по такъв начин, че мирните споразумения да бъдат обречени на провал", каза Песков.
Припомняме, че Тръмп, който трябва да встъпи в длъжност на 20 януари, каза, че ще предприеме действия за бързо прекратяване на войната на Русия с Украйна, която продължава повече от 1000 дни. Той обаче все още не е назовал точни планове.
Коментарите на Песков идват, след като Байдън даде разрешение на Украйна да използва ракети ATACMS с голям обсег от САЩ срещу военни цели в Русия. Байдън също планира да опрости някои от дълговете на Украйна.
Песков увери, че администрацията на Байдън е показала, че "ще направи всичко, за да гарантира, че тази война няма да свърши". Той намекна, че американските демократи искат да използват това, за да ограничат Тръмп и да си отмъстят за изборното си поражение.
Байдън има план, насочен към максимално укрепване на Украйна преди идването на власт на Тръмп. Това съобщи агенция "Блумбърг", позовавайки се на свой източник.
Според него стратегията има за цел да подпомогне украинския президент Володимир Зеленски и да покаже, че Киев има капацитета да отговори на Русия, ако бойните действия продължат.
Част от плана е да се позволи на Киев да нанася удари със западни оръжия с голям обсег дълбоко в Русия, отбелязва агенцията. Москва възприе това като ескалация, докато екипът на Тръмп не даде пряка оценка на решението.
Освен това тази седмица администрацията на САЩ одобри прехвърлянето на противопехотни мини на Киев и отписването на почти 5 млрд. долара от украинския дълг. САЩ наложиха санкции и срещу Газпромбанк, която играе ключова роля в износа на руски природен газ, отбелязва "Блумбърг".
Администрацията на сегашния президент също така обмисляше да подкрепи официална покана към Киев да се присъедини към НАТО, но реши да не го прави, като се има предвид, че присъединяването на страната към Алианса изглежда малко вероятно в краткосрочен план, пише агенцията.
Тръмп обмисля да назначи Ричард Гренел за специален пратеник за конфликта между Русия и Украйна. Това заявиха четирима източника на "Ройтерс".
Гренел, който по времето на мандата на Тръмп 2017-2021 година беше посланик в Германия и изпълняващ длъжността директор на националното разузнаване, но само за няколко месеца, ще е от ключова роля за Тръмп в стремежа му да спре войната, ако в крайна сметка бъде избран за поста.
Според източниците, въпреки че в момента няма специален пратеник, посветен единствено на разрешаването на конфликта Русия-Украйна, Тръмп обмисля да създаде тази позиция. Все пак има шанс новоизбраният президент да размисли относно за тази роля.
Руският президент Владимир Путин е отворен към дискусии с Тръмп за споразумение за прекратяване на огъня в Украйна, но изключва да прави големи териториални отстъпки и настоява Киев да се откаже от амбициите си да се присъедини към НАТО.
В първия подробен доклад за това какво би приел Путин във всяка сделка, сключена с посредничеството на Тръмп, петима настоящи и бивши руски служители казаха, че Кремъл може да се съгласи като цяло да замрази конфликта по фронтовата линия.
Възможно е да има място за преговори относно точното разделяне на четирите източни региона Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон, според трима от източници, пожелали анонимност, за да обсъждат чувствителни въпроси.