Последиците от кризата в Червено море са сравними с щетите за световната търговия от западните санкции, каза руският външен министър Сергей Лавров след разговори в Москва с министър-председателя и външен министър на Йемен Ахмед Ауад бин Мубарак, предава ТАСС.
Икономическата ситуация в Европа се влошава поради наплива на "евтино украинско зърно". На този фон на Запад се чуват "самоубийствени планове" за снабдяване на Киев с ракети с голям обсег, отбеляза Лавров. Като цяло, според него, основата, от която западните страни са готови да работят по украинското уреждане, е "абсолютно задънена", заяви Лавров на пресконференцията.
Планът за създаване на коалиция от държави за доставка на ракети с голям обсег на Киев с цел поразяване на отдалечени цели на руска територия, изразен от френския президент Еманюел Макрон, е "самоубийствен". Макрон, който също говори за възможността за изпращане на западни войски в Украйна, трябва да "използва главата си за по-рационални мисли, които са по-безопасни за Европа", заяви Лавров.
В същото време, според Лавров, не трябва да се "отдава особено значение" на срещата в Париж за Украйна, която се проведе на 26 февруари. Според Лавров "французите и президентът Макрон по принцип много държат да свикват различни събития, без да се интересуват дали нещо ще се случи след това или не".
В Европа "не всички харесват процеса на продължаване на помпането на Украйна с оръжие". Освен това има протести на фермери в Полша, Словакия, Чехия, Франция и други страни от ЕС, чиито пазари са пълни с евтино украинско зърно.
Украинският президент Владимир Зеленски обяви намерението си да предаде своя "мирен план" на Русия, но "това означава ултиматум". Тази формула от десет точки беше и си остава очевиден ултиматум.
Западните държави се "опитват да заблудят" всички страни от световната общност и да ги "вкарат в подкрепа на напълно задънената" формула на Зеленски. По-специално, на събития, където се обсъжда въпросът урегулирането, европейците съветват Зеленски да прави "семейни снимки" с представители на различни държави.
За кризата в Йемен и ситуацията в Червено море
Русия е заинтересована да предостави помощ на Йемен и да помогне за "постигане на споразумение". Москва е загрижена, че докато не приключи на въоръжената конфронтация в Червено море е малко вероятно да започне прилагането на така наречената пътна карта за йеменско уреждане и стартиране на приобщаващ национален диалог под егидата на ООН."
В този контекст "силовото приключение" на американските и британските въоръжени сили, които стреляха по цели на движението на хусите "Ансар Аллах" в градовете на Йемен, "всъщност разстройва дипломатическите усилия на нашите партньори в Саудитска Арабия, Султаната Оман и специалният пратеник на генералния секретар на ООН Ханс Грундберг.
Москва не оправдава обстрела на търговски кораби от йеменските хуси, които след ескалацията на палестинско-израелския конфликт в ивицата Газа обявиха, че ще атакуват израелска територия и няма да позволят кораби, свързани с държавата Израел, да преминават през водите на Червено море.
Но руската страна също "не може да оправдае агресивните действия, които под този предлог предприемат САЩ и Великобритания срещу територията на Република Йемен, без да имат международен мандат за това под формата на резолюция на Съвета за сигурност на ООН".
Гарантирането на безопасността на международното корабоплаване в Червено море "трябва да бъде приоритет за всички отговорни членове на международната общност и тази задача трябва да бъде решена с политически и дипломатически средства".