Движението за автономия в Източна Либия предизвика търпението на Триполи, след като обяви, че планира да покани чуждестранни компании да купуват нефт от пристанищните съоръжения, които попаднаха в ръцете на сепаратистите, предава телевизия „Ал Арабия".
Изявлението дойде броени часове, след като либийските военни се заканиха да потопят всеки танкер, който опита да зареди на пристанищата в източния регион Киренайка.
Той е изцяло контролиран от въоръжени бунтовници, които през октомври обявиха независимост от либийската държава. В последните няколко месеца Движението за автономия в Източна Либия влезе в остри противоречия с централната власт, създавайки собствена регионална петролна компания, която да продава суровината на западни компании.
През ноември, три месеца след като сложи ръка върху търговията с петрол в Киренайка, движението обяви, че ще създаде и собствена Източна централна банка, която да осигури финансова независимост на автономията.
Въпреки многократните заплахи на министър-председателя Али Зейдан, че срещу бунтовниците ще бъде използвана сила, Ибрахим Джатран, племенен лидер и ветеран от войната срещу режима на Муамар Кадафи, определи заплахите на Триполи като несериозни.
„Ние приветстваме световните нефтени компании. Охранителите на нефтените съоръжения ще гарантират сигурността на танкерите", заяви Абд Рабо ал-Бараси, самопровъзгласил се за премиер на автономното правителство.
Пред местен телевизионен канал вчера той обяви, че не желае да нарушава териториалната цялост на Либия и племенните лидери не планират отцепване в самостоятелна държава.
В понеделник либийският флот разпространи съобщение, според което военни кораби на Триполи са извършили обстрел срещу танкер в пристанището Ес Сидер.
Преди трите порта да минат в ръцете на движението за автономия в Източна Либия през август миналата година, през тях преминаваха около 600 000 барела суров петрол дневно.
Преди час агенция ИТАР-ТАСС разпространи информация, според която премиерът от законното либийско правителство Али Зейдан е заявил готовност да подаде оставка, ако скоро не бъде намерен изход от тежката политическа криза, обхванала страната.