Няма преговори с талибаните за мирно споразумение. Това заяви днес афганистанският антиталибански лидер Ахмад Масуд в Париж, като обеща да засили "партизанската война", за да накара ислямистите да седнат на масата за преговори, съобщава "Ройтерс".

Лидерът в изгнание на Фронта на националната съпротива на Афганистан (NRF), настоя, че единственият начин талибаните да постигнат легитимност е да проведат избори, но засега няма изгледи това да се случи.

"Талибаните отказват всякакви разговори за преговори и само искат светът и народът на Афганистан просто да приемат, че това е единственият път напред, а това не е така", каза Масуд, син на бившия командир на антисъветските муджахидини Ахмад Шах Масуд.

Лидерът на съпротивата в Афганистан се зарече никога да не се предаде

Лидерът на съпротивата в Афганистан се зарече никога да не се предаде

"Предпочитам да умра, отколкото да се предам"

NRF е опозиционна сила, лоялни на Масуд. Тя се противопостави на превземането на властта от талибаните, като от август 2021 г. между двете страни има сблъсъци в крепостта на съпротивителното движение в Панджшир, северно от столицата Кабул.

Масуд, който действа отвъд океана, каза, че NRF са били принудени да променят тактиката си, тъй като не могат да се борят с добре оборудваните талибани по конвенционален начин.

"Миналата година избрахме по-прагматичен подход и това е партизанската война. Ето защо виждате по-малко от нас, но по-голямо въздействие", изтъкна той и добави, че броят на бойците е нараснал от 1200 на 4000.

Противници на талибаните обещават съпротива срещу правителството

Противници на талибаните обещават съпротива срещу правителството

"Създава се национална съпротива"

34-годишният Масуд, който беше в Париж, за да представи нова книга, разказа, че неговите бойци не получават никаква военна помощ, а разчитат на запаси от десетилетията война в страната и се нуждаят от боеприпаси.

"Достатъчно е да бъдеш главоболие за талибаните, но не и да ги свалиш, или пък да им създадеш твърде много проблеми, за да дойдат за истински, смислени разговори. Това е нещото, което светът трябва да разбере", обяви той.

Масуд отхвърли всякакви предложения за връщане в Афганистан като част от талибанската схема за реинтеграция на бивши високопоставени лица.

Афганистанското посолство в Индия спира работа

Афганистанското посолство в Индия спира работа

Най-малко петима афганистански дипломати са напуснали Индия

"Тези хора, които напуснаха Афганистан, напуснаха за нещо повече от къщи или коли. Те заминаха за благородни каузи. Заминаха заради някои принципи", уточни той. "Ако талибаните обявят, че приемат да има избори, всички ще можем да се върнем още днес, защото това е което искаме."

Последните избори в Афганистан бяха проведени при подкрепяната от САЩ администрация, която талибаните свалиха през август 2021 г., когато западните войски се изтеглиха. Талибаните разпуснаха избирателната комисия на страната през декември 2021 г.

Много западни правителства не признават официално талибанската администрация, особено заради отношението ѝ към жените в страната. В момента обаче натискът от страна на западът е слаб и няма особено желание да се намеси. Вместо това основният му фокус е върху войната в Украйна.

Масуд предупреди, че е необходимо да се обърне повече внимание на ситуацията в Афганистан, защото ситуацията там е "тиктакаща бомба".

Съвет от 12 талибани ще управлява Афганистан

Съвет от 12 талибани ще управлява Афганистан

Нови мерки в Кабул