Украйна трябва да може свободно да използва предоставеното ѝ оръжие. За това настоя външният министър на Литва Габриелиус Ландсбергис пред "Ройтерс".

Той изрази надежда Киев да може да нанася удари по-надълбоко в Русия с оръжията, които Вашингтон обяви, че ще му достави.

Според министъра въоръжаването на Украйна не е особено ефективно, ако не ѝ бъде позволено да използва оръжията.

"Стратегическата цел, която поставя Украйна във възможно най-силната позиция, изисква да ѝ се позволи да използва оръжията свободно", подчерта Ландсбергис.

Украйна оказва натиск върху Съединените щати и други западни правителства да разрешат удари с голям обсег, които според нея ще ѝ помогнат да се противопостави на безмилостните въздушни атаки на Русия.

Германия, Франция и САЩ обявиха още няколко пакета помощ за Украйна

Германия, Франция и САЩ обявиха още няколко пакета помощ за Украйна

Това пише Институтът за изследване на войната

Русия предупреди, че всяко решение да се позволи на Украйна да атакува Русия със западни ракети с голям обсег ще задълбочи прякото участие на САЩ и Европа във войната и ще предизвика отговор от Москва.

Вчера президентът на САЩ Джо Байдън обяви военна помощ в размер на над 8 милиарда долара за Украйна, която Ландсбергис определи като "огромна".

Тя включва първата доставка на прецизно управляема плъзгаща се бомба, наречена Joint Standoff Weapon, с обсег до 130 км. Обсегът ѝ е по-голям от този на сегашните плъзгащи се бомби, доставяни от САЩ.

"Чета изявлението на президента Байдън и виждам, че има нов тип ракети, които се доставят и са с по-голям обсег от предишните", отбеляза Ландсбергис.

"Надявам се, че това не е ракета, която трябва да изстрелва отдалече, от разстояние напред, че ще им бъде позволено да използват тези ракети и да стрелят по-далече".

Официален представител на САЩ по-рано уточни, че Байдън няма да обяви, че Вашингтон ще позволи на Украйна да използва американски ракети, за да нанася удари по цели по-дълбоко в Русия.

САЩ обявяват още 8 млрд. долара за Украйна

САЩ обявяват още 8 млрд. долара за Украйна

Това трябва да се случи преди 30 септември, края на фискалната година

Ландсбергис заяви, че макар да не е виждал спецификата на "плана за победа" на Киев за прекратяване на войната, е чул от украинците, че трябва да се обсъдят гаранции за сигурност.

Разговорите за включване на Украйна в общата отбранителна зона на НАТО са възобновени, посочи той и добави, че Литва силно подкрепя подобен ход и се радва да го върне на дневен ред.

"Това трябва да се случи. Ако казвате, че, добре, ние искаме Украйна в безопасна, сигурна позиция, без риск да бъде атакувана, трябва да отговорите как. И, честно казано, това не е ракетна наука", коментира министърът.

Вчера във Вашингтон украинският президент Володимир Зеленски заяви, че е важно да се осигури бъдещето на Украйна в НАТО - нещо, което той отдавна цели. Съюзниците обаче не предприеха тази стъпка.