Президентът на Литва Гитанас Науседа обяви, че западният военен алианс НАТО трябва да коригира позицията си спрямо Беларус, чиято армия, подчерта той, става все по-интегрирана с руските въоръжени сили, информира "Ройтерс".
Науседа изтъкна на съвместна пресконференция с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен във Вилнюс, че е притеснен от "пълната военна интеграция" на Беларус в руските военни структури.
"Това носи нови предизвикателства пред НАТО и НАТО трябва съответно да адаптира своите планове, стратегия и тактика, за да бъде готов да отговори", настоя той.
Науседа отбеляза още, че Беларус ще продължи да изпробва единството на Запада, след като хиляди мигранти пристигнаха по източните граници на Европейския съюз. Хуманитарни агенции съобщават, че най-малко 13 мигранти са загинали на полската граница след преминаване от Беларус.
ЕС настоява, че кризата е предизвикана от беларуския автократ Александър Лукашенко и е част от "хибридна война", която Минск води в отмъщение за санкциите на ЕС, наложени в отговор на смазването от Лукашенко на протестите срещу спорното му преизбиране миналата година.
"Не можем да се съмняваме, че режимът на Лукашенко и силите, които го подкрепят, ще продължат да тестват единството на западния свят и способността им да реагират и отблъскват хибридните атаки", изтъкна Науседа.
Фон дер Лайен каза, че Литва е реагирала по "хуманен и твърд начин" на кризата и Европейският съюз продължава да я подкрепя, като 200 млн. евро от фондовете на ЕС ще бъдат предоставени на Латвия, Литва и Полша за граничен контрол тази и следващата година.
Столтенберг посочи, че са обсъдили и "необясненото и неоправдано" военно струпване на Русия близо до Украйна.
"Призоваваме Русия да бъде прозрачна, да намали напрежението и да деескалира. НАТО остава бдителен. Ние сме готови да защитим всички съюзници", увери той.
Външните министри на страните членки на НАТО ще се срещнат в Латвия във вторник.
Legalen
на 28.11.2021 в 22:30:16 #1Литва натрупа голям политически капитал по пьтя на непрекьснатите сьвети, упреци, препорьки и критики кьм ЕС, НАТО, ООН и кьм някои други. Даже и заплахи! Конкретно кьм Китай! Сред китайските делови и политически крьгове имало сериозни смущения и колебания! Литва е готова с натрупания ресурс да поема по-отговорни функции. При предстоящите реформи на ООН и Сьвета за сигурност Литва се готви да стане постоянен член на Сьвета за сигурност (вместо Германия).