Трафикът на хора трябва да се постави наравно с глобалния тероризъм. Това заяви в понеделник британският премиер Кийр Стармър, като настоя за по-тясно международно сътрудничество за справяне с проблема, съобщава АФП.
Лидерът на Лейбъристката партия и бивш главен прокурор в Англия и Уелс, обеща да разбие трафикантите, на фона на тревогата от нарастващия брой нелегални мигранти, пресичащи Ламанша от Франция.
Правителствена справка във Великобритания показа, че близо 32 000 мигранти са пристигнали за тази година. Най-малко 60 души са загинали. Откакто се води статистика през 2018 г., това е била най-тежката година.
Обръщайки се в Глазгоу към началниците на Интерпол, Стармър каза, че неговото правителство ще удвои 75 милиона паунда, които е заделило за справяне с престъпните банди за контрабанда на хора.
Допълнителното финансиране ще осигури 150 милиона паунда за две години за нова "елитна" част за гранична сигурност, включваща служители на органите на реда, имиграционните служби, както и разузнавателни агенции.
Но Стармър каза, че проблемът, като масов двигател на глобалната несигурност, не може да бъде решен само от отделните държави и призова страните да не работят изолирано.
"Освен ако не използваме всички правомощия, които имаме, по същия начин, както го правим за тероризма, тогава ще се борим да изправим тези престъпници пред правосъдието.
Припомняме, че един от първите ходове на Стармър като министър-председател беше да отмени противоречивия план на последното консервативно правителство за депортиране на търсещи убежище в Руанда, който той отхвърли като "трик" и загуба на обществени пари.
Стармър отхвърли критиките на торите, че при отказването от схемата лейбъристите са меки по отношение на имиграцията.
"Няма нищо прогресивно в това да си затваряме очите, докато мъже, жени и деца умират в Канала", каза той.
Вместо това Великобритания работи в тясно сътрудничество с Франция, Германия и Италия.
Лондон също така иска да се възобнови споделянето на разузнавателна информация в реално време с Европейския съюз (ЕС), което беше спряно след Брекзит, излизането на Великобритания от блока през 2020 г.
Стармър каза, че правителството му ще приеме закони, които да дадат на силите за сигурност на границата "подобрени" правомощия за премахване на това, което той нарече "подла търговия", използвайки изпитани и надеждни тактики за борба с тероризма.
По-късно тази седмица Стармър трябва да присъства на среща на върха на Европейската политическа общност в Унгария, където миграцията и контрабандата на хора се очаква да заемат челно място в дневния ред.