Китай засилва натиска върху Филипините да отстъпи от суверенните си права в Южнокитайско море. Това заяви министърът на отбраната на Манила Гилберто Теодоро след среща с австралийския си колега в Канбера, съобщава "Ройтерс".
Петата подобна среща от август 2023 г. насам отразява нарастващите връзки в областта на сигурността между двете страни, които изразиха загриженост относно китайската активност в районите на натоварения воден път, за който претендират Филипините и други държави от Югоизточна Азия.
"Виждаме нарастващо искане от страна на Пекин да отстъпим от нашите суверенни права в района", посочи Теодоро след среща с австралийския си колега Ричард Марлс. Той добави, че Филипините са "жертва на китайската агресия".
Двете страни подписаха стратегическо партньорство през септември 2023 г., а месеци по-късно проведоха първите си съвместни морски и въздушни патрули в Южнокитайско море. Тази година Филипините за първи път се присъединиха и към военните игри в Австралия.
Говорител на китайското външно министерство заяви, че Китай е предприел мерки, за да отстоява правата си, след като Филипините "първи извършиха нарушение".
"Ако Филипините повече не извършват нарушения и не провокират, няма да има повече ескалация на морската ситуация", отбеляза говорителят Лин Джиан на брифинг.
Китай и Филипините тази година многократно влизаха в спорове за различни райони в Южнокитайско море, включително плитчината Скарбъро - една от най-оспорваните характеристики на Азия.
В неделя външното министерство на Китай заяви, че е определил базова линия на "териториални води" около плитчината Скарбъро в отговор на одобрението на Филипините на два закона, определящи неговите морски пътища и морски зони, за да подкрепи своите териториални претенции около Южнокитайско море.
Националният морски съвет на Манила днес съобщи, че възразява срещу установяването на базови линии от Китай и обвини Пекин в нарушаване на суверенитета му.
"Установяването на базовите линии от Китай около плитчината е продължение на незаконното ѝ завземане през 2012 г., на което Филипините продължават категорично да се противопоставят", се посочва в изявление.
След завземането на плитчината през 2012 г. след противопоставяне с Филипините, Китай е разположил там за постоянно брегова охрана и риболовни траулери, някои от които са обвинявани от Манила, че са морска милиция.
Китай претендира за почти цялото Южнокитайско море, през което годишно се извършва търговия за повече от 3 трилиона долара, включително за части, към които претенции предявяват и Бруней, Индонезия, Малайзия, Филипините и Виетнам.
През 2016 г. Постоянният арбитражен съд в Хага постанови, че претенциите на Китай нямат правно основание - решение, което Пекин отхвърля.
Теодоро подчерта, че твърденията и поведението на Китай са в противоречие с международното право и споразуменията за отбрана с партньори като Австралия са важен начин за възпиране на китайските нахлувания.
"Въпреки че Китай твърди, че действа под егидата на международното право, всички знаят, че това, което прави, е в противоречие с принципите на международното право", посочи той.
"Най-голямото доказателство за това е, че никой всъщност не е подкрепил техните действия или дейности".
В допълнение към по-близките отношения със страни като Австралия и Съединените щати, Филипините планират да похарчат поне 33 милиарда долара за нови оръжия, като модерни изтребители и ракети със среден обсег.
Марлс заяви, че Австралия иска да работи по-тясно с филипинската отбранителна индустрия и ще изпрати там екип за инженерна оценка в началото на следващата година.