България изпълнява поръчката на Запада, като отменя всичко свързано с Русия. Това заяви руският посланик у нас Елеонора Митрофанова, цитирана от ТАСС. 

Според нея в София се опитват да ревизират събитията от Руско-турската война от 1877-1878 г., в резултат на която България получава независимост, и да променят конституцията, в частност да отменят националния празник - Освобождението на страната от османско иго, който се чества на 3 март.

"Опитът за промяна на конституцията - за преместване на националния празник в друг ден - е свързан с днешната конюнктура, опитът да се отмени Русия и всичко, което е свързано с нея. България сега се опитва да бъде в тренда на съвременния Запад. Вярвам че това, което се случва, е поръчков ентусиазъм, опит да се преформатира българското общество, да му се помогне да забрави историята си и в същото време да се отклони от обсъждането на наболелите проблеми, проблемите за изграждане на бъдещето", каза тя.

Митрофанова припомни, че през 90-те години както Русия, така и други страни от бившия социалистически блок се опитаха да преразгледат собствената си история. В същото време, подчерта дипломатът, Руско-турската война, чиито ключови събития бяха припомнени през август, има специално място в историята както на Руската федерация, така и на България, което дава възможност за продължаване на сътрудничеството, въпреки политическа ситуация.

Правителството подготви почвата за преместването на МОЧА

Правителството подготви почвата за преместването на МОЧА

Промяната на статута ще даде възможност на общинската власт да да изпълни решението си

Руският посланик в София припомня събитията, предшестващи освобождението на България, превърнали отношенията между народите на двете страни в истински братски.

"Сега можете да чуете от някои политици, че Русия е влязла във войната с Турция, само защото е искала да получи проливите (Черно море). Искам веднага да подчертая, че това не е вярно. Както много точно каза един български учен, академик Георгий Марков, "Руско-турската война е предизвикана от пепелта на Априлското въстание (антитурското въстание на българите през 1876 г. - прим. ТАСС)".Развълнуваха се най-големите умове на Русия - Достоевски, Толстой, Чехов. тогавашното обществено съзнание, заявявайки се в защита на българите. И Александър II, който помнеше Кримската война и първоначално не беше склонен да воюва, реши да помогне, като написа в манифеста си, че руският народ ще спаси своите православни славянски братя", обясни Митрофанова.

Дипломатът припомни и събитията от август 1877 г. на Шипка, когато руски войски и българско опълчение под командването на руските генерали Фьодор Радецки и Николай Столетов отблъскват яростните атаки на турските войски на Сюлейман паша и отвоюват прохода.

"Битката при Шипка изигра решаваща роля в освободителната война за независимостта на България.  И всичко това българският народ помни много добре. Струва ми се, че българите се отличават с изострено чувство за историческа памет , независимо от превратностите на времето, те изразяват признателността си към своите освободители.Този ред не се е променил в страната дори по време на комунистическия режим и днес Шипка продължава да е синоним на свободата, независимостта и суверенитета на България", подчерта Митрофанова.

Денков: Кой ще възрази националният празник да е 24 май?

Денков: Кой ще възрази националният празник да е 24 май?

24 май не ни вторачва само в миналото