Екзитполове в Уругвай показаха, че лявоцентристкият кандидат Яманду Орси води на балотажа на президентските избори в неделя вечерта, съобщава "Ройтерс". Социологическите проучвания преди вота сочеха оспорвана надпревара, с разлика от по-малко от 25 000 гласа.

Орси, който спечели първия тур през октомври, взима 49,5% от гласовете, според екзитпол на Cifra, следван от 45,9% за Делгадо за управляващата коалиция. Equipos Consultores също прогнозира победа -  49% срещу 46,6 процента.

Уругвай избира президент и парламент
Обновена

Уругвай избира президент и парламент

Провеждат се и два референдума

Това може да забави резултатите, казаха политици.

За разлика от рязкото разделение между дясно и ляво на последните избори в Аржентина, Бразилия или Мексико, политическата сцена на Уругвай е относително по-малко напрегната, със значително припокриване между консервативната и либералната коалиция, борещи се за власт.

Високите разходи за живот, неравенството и престъпността са сред най-големите притеснения на уругвайците, но инфлацията намаля в навечерието на изборите и както заетостта, така и реалните заплати се покачват.

Президентът Луис Лакал Пу, който принадлежи към Националната партия на Делгадо, е популярен, но не може да се кандидатира за преизбиране поради конституционни правила.

Орси, който обеща политически подход на "модерно ляво", спечели 43,9% от гласовете на първия тур през октомври за Широкия фронт, докато Делгадо получи 26,8 процента. 

"Енергията на хората и ентусиазмът ви оставят удовлетворение", каза Орси при отварянето на избирателните секции в неделя. Но винаги остава и чувството, че си могъл да направиш повече."

Той призна, че не е подготвил победна реч, но каза, че е спокоен и се чувства "придружен" от своите поддръжници.

Орси увери уругвайците, че не планира рязка промяна в политиката.

Консерваторът Делгадо поиска от гласоподавателите да "преизберат добро правителство".

Страната през октомври заедно с първия тур реши чрез референдум за пенсионната реформа, която ще намали възрастта за пенсиониране с пет години до 60 години. Друг референдум засили правомощията на полицията за борба с престъпността, свързана с наркотиците.