Редица членки на НАТО чакат новата администрация на САЩ да встъпи в длъжност, преди да вземат решение относно искането на Украйна за покана за присъединяване. Това заяви във вторник външният министър на Латвия Байба Браже, цитирана от "Ройтерс".

"По принцип ние като политически лидери се съгласихме Украйна да бъде член, каза тя в кулоарите на срещата. Въпросът е при какви условия кога и очевидно това е мястото, където алиансът трябва да се обедини. Всички съюзници, в момента всички чакат новата администрация на САЩ да започне да работи, така че мисля, че това е един аспект, който е реалност."

30 г. на прага на НАТО търпението на Украйна се изчерпва

30 г. на прага на НАТО търпението на Украйна се изчерпва

Будапещенският меморандум бил паметник на недалновидността при вземането на стратегически решения за сигурност

Браже, бивш високопоставен служител на НАТО, каза, че калената в битки армия на Украйна ще бъде предимство за НАТО и че нейната страна ще бъде за поканата на Украйна да се присъедини, ако решението е на масата.

"Някои държави не се чувстват непременно комфортно да поканят държава във война да се присъедини към НАТО, каза министърът и добави: Ние сме по-гъвкави".

Киев призова външните министри на НАТО да издадат покана на среща в Брюксел тази седмица, но изглежда малко вероятно на фона на съпротивата от някои столици и прехода във Вашингтон.

Доналд Тръмп, новоизбраният президент на САЩ, каза, че ще сложи край на войната на Русия с Украйна за един ден, но плановете на неговия екип за политиката към Украйна остават неясни.

НАТО вероятно няма да чуе призива на Украйна за бърза покана

НАТО вероятно няма да чуе призива на Украйна за бърза покана

Няма признаци за необходимия консенсус сред 32-те членки на НАТО за подобно решение

Изстрелването на "Орешник" в Украйна няма да обезсърчи съюзниците в подкрепата им за Украйна. Това заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте в отговор на въпрос на руската служба на БиБиСи относно изстрелването и заплахите на Русия.

Рюте също подчерта, че целта на удара е била "да тероризира цивилните в Украйна и да сплаши онези, които подкрепят Украйна".

Той припомни, че атаката е била обсъдена от съвета на НАТО миналата седмица и че съюзниците са потвърдили, че ще продължат да подкрепят Украйна.

Зеленски готов на този етап и на части от Украйна в НАТО

Зеленски готов на този етап и на части от Украйна в НАТО

Много съмнително е дали някога ще се обмисли подобен ход

Външните министри на НАТО се срещат на 3 и 4 декември в Брюксел, където помощта за Украйна е основната тема на срещата.

На въпрос дали след срещата Украйна ще бъде поканена да се присъедини към алианса, генералният секретар на НАТО Марк Рюте каза на пресконференция преди срещата, че съюзниците са съгласни, че бъдещето на Украйна е в НАТО, но сега най-важното е да се съгласим за по-нататъшна военна помощ на Киев.

"Но трябва да се съсредоточим върху това, което е необходимо сега, и това, от което се нуждаем сега, е Украйна да продължи да получава военна подкрепа", каза Рюте.

В навечерието на срещата на външните министри на НАТО украинското външно министерство заяви , че единствената реална гаранция за сигурността на страната ще бъде пълноправното членство на Украйна в НАТО.

Според дипломати е много малко вероятно НАТО да се вслуша в призива на Украйна за покана за членство.

В писмо до своите колеги от НАТО преди срещата украинският външен министър Андрий Сибига каза, че поканата ще премахне един от основните аргументи на Русия за водене на нейната война - а именно предотвратяването на Украйна да се присъедини към алианса.

Но няма признаци за необходимия консенсус сред 32-те членки на НАТО за подобно решение на срещата на външните министри в Брюксел, казаха дипломати, пожелали анонимност.

Тръмп разкритикува мащаба на американската помощ за Киев и каза, че ще сложи край на войната за един ден, въпреки че все още не е изложил подробен план за това как ще се справи с конфликта.

Някои членове на НАТО, като Унгария, открито се противопоставят на присъединяването на Украйна към алианса. Някои други, включително настоящите правителства на САЩ и Германия, сигнализираха, че не смятат, че моментът е подходящ, казват дипломати.