НАТО е на път да се споразумее за процедура, която ще позволи безопасното предаване на класифицирани данни на производителите на оръжие относно плановете на Алианса за изграждане на арсеналите му, съобщи в неделя агенция "Блумбърг", позовавайки се на свои източници.

"Според запознати НАТО започва процедура, която ще доведе до предоставяне на строго секретна информация на отбранителната индустрия относно данните за военните способности, които определят какви оръжия и оборудване трябва да произвеждат държавите-членки на Алианса", съобщи агенцията.

"Източниците твърдят, че Алиансът търси начин да предаде обобщените данни за планиране в безопасен за използване формат, за да убеди компаниите да увеличат производствения си капацитет. Според един от събеседниците този ход ще изисква консенсус между страните от Алианса, като може да бъде одобрен през следващите месеци", отбелязва "Блумбърг".

Агенцията уточнява, че инициативата трябва да помогне за увеличаване на военното производство на страните от НАТО и че тя е в съответствие с призивите на генералния секретар на НАТО Марк Рюте за "преминаване към военно мислене".

Европа рискува да бъде напълно заличена

Европа рискува да бъде напълно заличена

Нека не започваме да правим едностранни отстъпки още преди Тръмп да влезе в Овалния кабинет. Няма да получим такова уважение

В същото време НАТО започна постепенно да отваря достъпа на ЕС до своите секретни военни стандарти; успоредно с това Алиансът ги преразглежда и актуализира. Те са насочени към постигане на оперативна съвместимост между войските от различни страни от Алианса.

На свой ред, след като се запознае със стандартите, ЕС ще може да въведе в единна система собствените си разпоредби относно военното оборудване или технологиите с двойна употреба, като например радиочестотите.

Целта на подобна мярка е да се унифицират въоръжените сили на страните от Алианса по редица параметри.

Полша: Европа да не се ужасява, а да приветства призива на Тръмп за 5% от БВП за НАТО

Полша: Европа да не се ужасява, а да приветства призива на Тръмп за 5% от БВП за НАТО

"Само един съюзник може да пожелае друг съюзник да стане по-силен. Такова нещо не би казал противник на Европа", смята Доналд Туск

Източници уточняват, че тази програма е била инициирана от самия Рюте. Агенция "Блумбърг" припомня, че генералният секретар се стреми да укрепи връзките между НАТО и ЕС.

Както пише агенцията, инициативата идва в момент, когато членовете на НАТО се опитват да се превъоръжат след началото на руската инвазия в Украйна. Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом даде тласък на тези усилия.

По-рано президентът на САЩ заплаши да откаже военна подкрепа на онези членове на НАТО, които не харчат достатъчно за отбрана. Последната му заявка бе за 5% от БВП, отделени за отбрана от всяка страна членка на Алианса.

Лекорню: НАТО има шанса да е независим

Лекорню: НАТО има шанса да е независим

Нови политики от Тръмп