Гръцките фермери, които обявиха, че ще блокират движението по ГКПП "Кулата" заради Преспанското споразумение за новото име на страната, не бяха допуснати до границата, информираха кореспондентите на БНР в южната ни съседка и в Благоевградска област.
Събралите се фермери в района на Серес не бяха допуснати до граничния пункт.
Заради заявеното намерение за блокада, в района на околовръстния път край Серес и на двете разклонения преди границата с България има масирано полицейско присъствие.
Органи на реда са разположени и на самата граница.
Властите в Гърция са категорични, че няма да позволят протеста да се състои, още по-малко да се стигне до блокада на граничния пункт. По този начин към момента заканата на фермерите беше осуетена.
Трафикът на ГКПП "Кулата" е интензивен, допълват от общественото радио. На вход и изход чакат десетки тежкотоварни камиони. Граничните екипи и Агенция "Митници" обаче обработват документите и товарите бързо, така че да не се образуват големи опашки.
Дежурните екипи на "Гранична полиция" пък информират пътуващите към южната ни съседка за очакваните проблеми с придвижването в района около граничния пункт.
Засега няма информация и за готвени протести на другия граничен пункт с Гърция ГКПП "Илинден".
В цялата ни южна съседка днес има протестни демонстрации и символични блокади на пунктовете с Македония. Причината - днес в парламента на страната ще се гласува споразумението между Гърция и Македония за новото име на страната.
Само в Солун са организирани 3 протестни демонстрации от 18 часа.
Пред парламента в Атина също се очакват масови протести по време на гласуването на споразумението.
Властите уверяват, че са предприети превантивни мерки, така че да не се стигне до сблъсъци.
Източник: БГНЕС
В самия законодателен орган напрежението също е високо. Опозицията се опитва да повлияе на независимите депутати, които са склонни да гласуват в подкрепа на Ципрас и съответно името Северна Македония.
Управляващата партия СИРИЗА гарантира привличането на необходимите гласове от независими депутати и се очаква договорът да получи мнозинство.
Припомняме, гръцкото правителство внесе в парламента споразумението с Македония.
То ще бъде гласувано по-късно днес.
На 11 януари този месец парламентът в Македония прие споразумението и предложенията в него за конституционни промени, включително и промяна на името на страната на Република Северна Македония.