Експертът по външна политика от германския Християндемократически съюз Норберт Рьотген констатира, че отношенията с Русия са достигнали кризисна точка.
В интервю за ARD, посветено на 80-ата годишнина от началото на Втората световна война, той заяви, че Русия лишава западните си съседи от право на самоопределение.
"Германия винаги трябва да осъзнава историческата си вина за Втората световна война, но днес все пак трябва да сме реалисти. Русия лишава западните си съседи от правото на свободно самоопределение и това е коренът на проблема. Русия няма право да налага на Украйна или на други страни да се лишават от демократично устройство. Полша и балтийските страни също върнаха свободата си." - отбеляза Рьотген, който е сред водещите политици в партията на канцлера Ангела Меркел.
"Отношенията ни с Руската федерация стигнаха до много ниско ниво", подчерта той.
Рьотген обвини руския президент Владимир Путин, че не се стреми "към партньорство, компромиси и баланс". "Вместо това виждаме все по-голямо потисничество вътре в страната и все повече агресия в отношенията с другите страни", подчерта политикът, като допълни, че причината за това е "проблемът с вътрешната легитимация" на Путин.
По думите на Норберт Рьотген, отношенията с Русия може да се подобрят само чрез реалистичен подход. Според него, срещата на американския президент Джо Байдън и Владимир Путин е "правилният формат".
"На тази среща не беше решен нито един от конфликтите, но ние трябва тоново да се научим да решаваме конфликтите и поне отново да започнем да говорим помежду си", подчерта Рьотген.
dude
на 23.06.2021 в 11:05:34 #8Най същественото е, че "принадената стойност се влага не за собствен разкош". Това за Русия не важи.
ivan-koichev
на 23.06.2021 в 09:28:09 #7"В случая е важно, че след разпада на СССР, ограбеното време, социално-икономическото изоставане, ..." Икономическият напредък при по широко обвързване със социалната политика е доста спорен. Икономиката напредва най вече там дето има жестоко ограбване на наемният труд и липса на социални програми и то при условия, че принадената стойност се влага не за собствен разкош, а за авангардни технологии и прогрес.
ivan-koichev
на 23.06.2021 в 09:14:18 #6" Истината е, че САЩ пробутаха десетина страни от Източна Европа на СССР," Може да се каже и така, плана "Маршъл" не можеше да се предложи къмто повече страни. Отделно от това ангажимента на СССР към Източна Европа и коства и ресурси, което е добре за ЕТАЦ. И днес се случват подобни неща, возсоединението на Крим струва доста ангажименти на Русия, докато САЩ не биха си позволили да присъединят Мексико с референдум към себе си. Който може да си направи връзката, а на тези дето не могат няма да помагам.
Опако
на 23.06.2021 в 00:34:00 #5Ето това е същността на проблема, това трябва да се набива в кухите канчета на проруските фашисти, докато продължават да се мъкнат като нагли натегачи по всички български форуми, преструвайки се, че западняците са виновни на Русия за някакви неудържани обещания! Истината е, че САЩ пробутаха десетина страни от Източна Европа на СССР, след ВСВ, за да удовлетворят кръвожадният Сталин, който искаше пояс от страни, за да защитава територията си от Запада - буферна предпазна зона. Но това не бе единствения замисъл на САЩ, истинската причина бе друга. В случая е важно, че след разпада на СССР, ограбеното време, социално-икономическото изоставане, физическото и морално унищожение на живота на стотици милиони граждани на тези страни трябваше да бъдат компенсирани, на тях трябваше да им се даде възможност да изберат сами посоката си на развитие. Проблемът не може да се разглежда само и единствено през елементарната ос на противопоставяне САЩ-Русия, както мазнишки им е угодно на копейкаджиите! Това са вече повече от 10 държави, след разпада на Югославия, трябва да си крайно мало.умен, да считаш за вечна даденост, че единствено на Русия принадлежи правото да определя тяхното бъдеще във функция от национал-фашистките си възгледи! Това право Западът и САЩ напълно основателно го отнеха от Русия.Тези държави в Източна Европа сами избраха своя път и това дразни бля, и те крякат, че имало лицемерие и дори, едва ли не, предателство спрямо тях от Запада! Аз въобще нямам впечатлението на България и Румъния някой да е поставял ултиматум за влизане в НАТО и ЕС, както Путин налудно твърди. Нещо повече, днес нямам ни най-малко съмнение, че Албания и РСМ доброволно се присъединиха към НАТО и искат да са в ЕС! Това е истината - НАТО и ЕС поставят условия, за да бъдеш приет, когато ги изпълниш, нещата се случват. Путин предложи през 2001 г. единна икономическа зона от Лисабон до Владивосток и дори да се присъединят към НАТО, като бе аплодиран за това в ЕС. Но оттогава Русия наблюдава със завист и злоба как всички страни от Варшавския договор се присъединяваха постепенно и реакцията им беше шизофренична - да се затворят още повече в себе си и да се фашизират, а днес целият останал свят им е крив! Едни малки балкански страни успяха да изпълнят условията и бяха приети и в НАТО, и в ЕС, а най-голямата страна в света изглежда населена от най-глупавите хора, стои в страни и се сърди, цупи се, преструва се на жертва! Сърдит Петко, празна му торбичката!
58eng
на 22.06.2021 в 23:06:06 #4Стига с тези извинения! АкоЖуков не спрял 1940г на 90км от Плоещ,нямаше а има Барбаоса! Време е комунягите да разберат ,че сами са си винови за войната,която не проече по техния сценарий!
58eng
на 22.06.2021 в 23:03:02 #3Стига с тези извинения! АкоЖуков не спрял 1940г на 90км от Плоещ,нямаше а има Барбаоса! Време е комунягите да разберат ,че сами са си винови за войната,която не проече по техния сценарий!
ivan-koichev
на 22.06.2021 в 22:59:32 #2"Отношенията ни с Руската федерация стигнаха до много ниско ниво", подчерта той. С това неразумно поведение западняците няма как да очакват по високо ниво. И се чудя за какво се заяждат с Русия и за какво трябва постоянно да ме занимават с нея.
Кастело Белведере
на 22.06.2021 в 22:25:05 #1Нямат право, ама го правят. Сега Европа започва да се усеща, че Империята на злото не се е променила ни на йота.