Полша ще направи съвместното финансиране на отбраната в Европейския съюз свой приоритет по време на шестмесечното си председателство на Съвета на 27-членния блок с аргумента, че сигурността е общо европейско благо. Това заяви полският министър на финансите Анджей Домански, цитиран от "Ройтерс".

Европейската комисия оцени разходите за повишаване на отбранителните способности на ЕС на 500 милиарда евро или повече през следващите десет години.

Министрите на финансите на страните от ЕС ще обсъдят възможните модели на финансиране през април във Варшава, посочи Домански.

"Вярвам, че сигурността е общо благо, затова се нуждаем от общо решение. Трябва да има европейско решение", изтъкна той, преди Полша да поеме управлението през януари.

Без да уточнява колко средства са необходими, министърът отбеляза, че големите проекти, като европейска система за противовъздушна отбрана, не са само пари, но и сътрудничество между страните.

Освен това той подчерта необходимостта от повече ефективност, като посочи 12-те различни танкови системи в Европа като "лудост".

ЕК дава 300 млн. евро за отбрана

ЕК дава 300 млн. евро за отбрана

Мерки срещу руската агресия

Всеки модел на съвместно финансиране най-вероятно ще доведе до нови съвместни заеми от ЕС - силно противоречива идея в най-голямата икономика в Европа - Германия, която е изправена пред правни пречки пред съвместния дълг.

Дипломатите посочват, че правните проблеми могат да бъдат заобиколени само ако новите заеми са еднократен отговор на извънредна ситуация, като след COVID-19.

Те заявиха, че преговорите се водят по две основни направления: едното ще включва дългосрочния бюджет на ЕС като гаранция за нови заеми, следвайки модела за фонда за възстановяване на ЕС след COVID-19 в размер на 800 милиарда евро.

Другият вариант е дружество със специално предназначение с внесен капитал, което би вземало заеми срещу този капитал, по модела на спасителния фонд на еврозоната - Европейския механизъм за стабилност, който може да отпусне до 500 милиарда евро.

Вариантът с бюджета на ЕС би създал повече трудности, тъй като ще изисква единодушие на всички 27 страни от ЕС, ще ограничи участниците до членовете на Съюза и ще постави Европейската комисия начело - перспектива, която някои страни не харесват в контекста на отбранителната политика.

Ефективната европейска отбрана е възможна само в рамките на НАТО

Ефективната европейска отбрана е възможна само в рамките на НАТО

Потенциалната възможност за членство на всяка една европейска държава в НАТО, заложена в Договора

"От разговорите ми с други министри на финансите става ясно, че има широка подкрепа за мнението, че трябва да направим много повече като Европа", изтъкна Домански. "Има няколко решения на масата. Мисля, че е твърде рано да решим кое от тях ще бъде избрано".

Размерът на нуждите от финансиране на ЕС ще бъде по-добре разбран след публикуването на доклад от новия еврокомисар по отбраната Андриус ​​Кубилиус, който се очаква до началото на март. В него ще бъде посочено върху какво трябва да се съсредоточат усилията в областта на отбраната.

Засега дискусиите за възможностите за финансиране са на ранен етап. "Възможно е да започнем да си връзваме обувките, преди да отидем на старта", отбеляза дипломат от ЕС.

България и 13 страни от НАТО изграждат общо ПВО

България и 13 страни от НАТО изграждат общо ПВО

Т.нар. "Европейска инициатива за небесен щит" е разработена от Германия