Съветът за сигурност на ООН упълномощи чуждестранна мисия за сигурност в Хаити, година след като карибската страна поиска помощ за борба с групировките, които в момента контролират големи части от столицата Порт о Пренс, съобщава "Ройтерс".

"Повече от просто гласуване, това всъщност е израз на солидарност с бедстващо население", каза министърът на външните работи на Хаити Жан Виктор Женеус пред съвета. "Това е искрица надежда за хората, които твърде дълго са страдали."

15-членният съвет прие резолюция, изготвена от Съединените щати и Еквадор, която упълномощава т. нар. Многонационална мисия за подкрепа на сигурността "да предприеме всички необходими мерки", тоест да използват сила.

Лидерът на банда в Хаити обяви, че ще се бори срещу чуждестранните въоръжени сили в страната

Лидерът на банда в Хаити обяви, че ще се бори срещу чуждестранните въоръжени сили в страната

Джими Шеризие призова хаитяните да се изправят срещу правителството

Китай и Русия се въздържаха от гласуването, поради опасенията им да разрешат общата употреба на сила съгласно глава 7 от основополагащия Устав на ООН. Останалите 13 членове гласуваха "за".

"Активизирахме се, за да създадем нов начин за запазване на глобалния мир и сигурност, в отговор на многократните призиви на държава-членка, изправена пред многоизмерна криза на фона на тревожно спираловидно бандитско насилие", каза старшият американски дипломат Джефри ДеЛаурентис.

Съветът за сигурност също така разшири оръжейното ембарго на ООН, за да включи групировките в Хаити. Това е мярка която пожела Китай. Властите в Хаити казаха, че се смята, че оръжията, използвани от бандита, са предимно внесени от Съединените щати. До преди това ембаргото се прилагаше само за отделни лица.

"Това е много важно решение. Ако Съветът беше предприел тази стъпка по-рано, ситуацията със сигурността в Хаити може би нямаше да се влоши до това, което е днес", каза посланикът на Китай в ООН Жан Джун пред Съвета след гласуването.

САЩ арестуваха 4 души за убийството на президента на Хаити

САЩ арестуваха 4 души за убийството на президента на Хаити

Един от заподозрените е собственик на базирана във Флорида охранителна компания

Отговорът на искането на Хаити за помощ беше забавен поради трудностите да се намери страна, която да желае да ръководи мисия за подпомагане на сигурността. Кения се кандидатира през юли с обещание за 1000 полицаи. Тогава Бахамските острови ангажираха 150 души, докато Ямайка и Антигуа и Барбуда също са готови да помогнат. "Този ​​мандат не е само за мира и сигурността, но и за възстановяването на Хаити - неговата политика, икономическо развитие и социална стабилност", каза министърът на външните работи на Кения Алфред Мутуа в публикация в Twitter (x).

След одобрението на съвета в понеделник не беше ясно колко бързо могат да бъдат разположени силите за мир. "Днешното гласуване е само първата стъпка. Сега започва работата по стартирането на мисията", каза в изявление американският посланик в ООН Линда Томас-Грийнфийлд.

Въпреки че не изпраща никакви войски, правителството на САЩ се надява да предостави 100 милиона долара, за да подкрепи многонационалната мисия с логистична и финансова помощ, която може да включва разузнаване, въздушен транспорт, комуникации и медицинска подкрепа.

Лидерът на бандите в Хаити призовава за въоръжено сваляне на премиера и правителството

Лидерът на бандите в Хаити призовава за въоръжено сваляне на премиера и правителството

Въоръжени членове на групировката на Шеризие излязоха на демонстрация във вторник

Страните внимават, когато подкрепят неизбраната администрация в Хаити на министър-председателя Ариел Хенри. По негови думи честни избори не могат да бъдат проведени при настоящата несигурност. Хаити е без избрани представители от януари.

Съветът за сигурност подчерта "спешната необходимост" Хаити да постигне напредък към "прозрачни, приобщаващи и надеждни изборни процеси, както и свободни и честни избори".

Мисията за подпомагане на сигурността, макар и одобрена от Съвета за сигурност на ООН, не е операция на ООН. Припомняме, че мироопазващите сили на ООН бяха разположени в Хаити през 2004 г., след като бунт доведе до свалянето и изгнанието на тогавашния президент Жан-Бертран Аристид. Мироопазващите сили напуснаха през 2017 г. и бяха заменени от полицията на ООН, която напусна през 2019 г.

Хаитяните се притесняват от въоръжено присъствие на ООН. Припомняме, че мироопазващите сили на ООН заразиха питейната вода на страната с холера през 2010. Около 800 000 се разболяха от болестта, а повече от 9000 души са починали от нея.

Резолюцията на съвета, приета в понеделник, изисква от страните, участващи в мисията за сигурност, "да приемат подходящо управление на отпадъчните води и други мерки за контрол на околната среда, за да се предпазят от въвеждането и разпространението на болести, пренасяни от водата".

Антонио Гутериш: Нужна е сила срещу престъпните групи в Хаити

Антонио Гутериш: Нужна е сила срещу престъпните групи в Хаити

Секретарят на ООН представя доклад за опциите които има военния съюз