Върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк разкритикува правителствата, включително тези на Китай и Русия, за ограниченията на гражданското общество, съобщава "Ройтерс".

Освен това той обвини някои западни държави за техните досиета по отношение на бедността и полицейското насилие.

Дългоочакваната му реч, в която се споменаваха десетки страни, беше най-изчерпателното обръщение на Тюрк пред базирания в Женева Съвет по правата на човека на ООН, откакто той встъпи в длъжност през октомври миналата година, и беше внимателно изслушана от дипломати и правозащитни групи, за да видят на какво ще даде приоритет.

Тюрк, който е австриец, заяви, че основното му послание към правителствата е да слушат хората, жертвите и защитниците на човешките права.

"Суровото ограничаване на гражданското пространство е ахилесовата пета - фаталната слабост - на управлението", подчерта той и даде пример с инциденти като "произволното задържане" в Пекин на правозащитници и адвокати и закриването на медии в Русия.

Съветът по правата на човека в ООН призова светът да се учи от историята

Съветът по правата на човека в ООН призова светът да се учи от историята

Международната общност в момента е свидетел на нарастване на геополитическото напрежение

Тюрк започна речта си, посочвайки "шокиращия мащаб" на въздействието на войната в Украйна, което ще навреди на правата на украинците "за поколения напред".

Той осъди военните на Мали за "сериозни нарушения" и подчерта необходимостта от продължаване на независим надзор върху ситуацията в Етиопия, след като беше съобщено, че Адис Абеба иска да прекрати разследването на ООН за предполагаемите жестокости във войната в Тиграй.

В рядка критика към западните демокрации Тюрк повдигна въпроса за полицейското насилие срещу чернокожите в САЩ и възможния рекорден спад на стандарта на живот във Великобритания, като призова Лондон да разговаря със стачкуващите работници.

ООН за правата на човека: Тръгнахме на заден ход

ООН за правата на човека: Тръгнахме на заден ход

Незачитането на правата на човека по света са "сигнал за събуждане", според Гутериш

Той говори и за предполагаемите нарушения на правата на човека в Китай, включително задържането на уйгурите в Синцзян. Тюрк посочи, че неговата служба е отворила канали за комуникация, за да следи проблемите с правата в Китай. От своя страна Пекин категорично отрича да има злоупотреби.

Властта в 47-членния съвет на ООН, който има правомощията да започва разследвания по отношение на правата на човека, през последните години се наклони към автокрациите. Това понякога води до неуспехи в ръководените от Запада усилия за засилване на контрола върху документирането на случаи в отделните държави, като Йемен или Китай.

Ръководителят на бюрото на Фондация "Конрад Аденауер" в Женева Олаф Винцек описа речта като "акт за балансиране", стремящ се да повдигне въпроси, които са важни за различни регионални групи, като Китай и правата на жените за западните страни; расизмът за африканските страни; и изменението на климата за малките островни държави.