Някои от опонентите на беларуския президент Александър Лукашенко сами са избрали да отидат в затвора. Това заяви самият президент по време на пресконференция, която се проведе днес, 26 януари, предаде "Ройтерс".
Днес в страната се провеждат и президентските изборите, като Лукашенко се готви да продължи своето 31-годишно управление.
Някои избраха затвора, други избраха изгнание. Никого не сме изгонили от страната, увери Лукашенко на пресконференцията. По думите му никой не е възпрепятстван да говори открито в Беларус, но затворът е "за хора, които са отворили устата си твърде широко, казано направо, тези, които са нарушили закона", уточни лидерът.
Александър Лукашенко припомни, че е освободил много хора, имайки предвид над 250 помилвания, които е издал през последната година. На 24 януари той помилва още 15 затворници, а Светлана Тихановска, лидер на опозицията в изгнание, определи освобождаването им като "обичайна игра" на Лукашенко, насочена към получаване на отстъпки от Запада.
Попитан за осъдената на 11 години затвор дисидентка Мария Калесникова първо президентът я обвини в "нарушение на режима", но след това успокои, че тя е здрава и дори покани кореспондент на Би Би Си да отиде да я види в затвора, поясни "Ройтерс".
"Във всяка държава трябва да носиш отговорност, ако нарушиш закона. Законът е суров, но е закон", категоричен е президентът на Беларус.
Александър Лукашенко се изправя срещу четирима други кандидати за изборите днес, но никой от тях не е отправил сериозно предизвикателство или критика. Въпреки че няма съмнение относно резултата, лидерът е изправен пред трудни решения в нов петгодишен мандат, който ще бъде седмият му от 1994 г.
САЩ и ЕС вече обявиха, че днешните избори няма да са честни, а от своя страна Лукашенко определи критиките им като безсмислени и каза, че за него няма значение дали Западът е решил да признае изборите или не.
След изборите през 2020 г., когато масови протести почти свалиха Лукашенко от власт, западните правителства не признават неговото управление за легитимно. По време на тези протести бяха арестувани десетки хиляди хора, а правозащитната организация "Вясна" твърди, че в страната все още има около 1250 политически затворници. Лукашенко отрича наличието на политически затворници, а опозицията го обвинява в манипулиране на изборите.