Папа Франциск благодари на унгарците, че са приели украински бежанци, и ги призова да помагат на всички нуждаещи се, като наблегна на културата на милосърдие в страна, в която министър-председателят оправдава твърдата антиимиграционна политика със страхове, че миграцията застрашава християнската култура на Европа.
Това съобщи АП.
През втория ден от посещението си в Унгария Франциск се срещна с бежанци и бедни хора в църквата "Света Елизабет", наречена на унгарска принцеса, която се отказала от богатството си, за да се посвети на бедните като последователка на съименника на папата, свети Франциск от Асизи.
Сред бежанците има и такива, които са избягали в Унгария от съседна Украйна, търсейки спасение от войната в Русия.
Веднага след това Франциск се срещна с представителя на Руската православна църква в Унгария, митрополит Иларион. Ватикана съобщи, че 20-минутната среща в посолството на Светия престол в Будапеща е била "сърдечна".
Подкрепата на Руската църква за войната на Кремъл попречи на папската среща с патриарх Кирил, глава на Руската православна църква и съюзник на руския президент Владимир Путин. Франциск и Кирил имаха среща през 2016 г. в Куба, която отбеляза първата среща между папа и източноправославен лидер от векове насам.
В речта си в белокаменната църква "Света Елизабет" в Будапеща Франциск припомни, че Евангелието учи християните да проявяват любов и състрадание към всички, особено към тези, които изпитват бедност и болка, и "дори към тези, които не са вярващи".
"Любовта, която Исус ни дава и ни заповядва да практикуваме, може да ни помогне да изкореним злото на безразличието и егоизма от обществото, от нашите градове и местата, където живеем - безразличието е чума - и да възродим надеждата за един нов, по-справедлив и братски свят, в който всички могат да се чувстват като у дома си", каза той.
Националистическото правителство на Унгария провежда твърда антиимиграционна политика и отказва да приеме много кандидати за убежище, които се опитват да влязат в страната през южната ѝ граница, което води до продължителни правни спорове с Европейския съюз.
Консервативният премиер популист Виктор Орбан заяви, че миграцията заплашва да замени християнската култура на Европа. Орбан, който заема поста от 2010 г. насам, многократно е организирал предизборни кампании, в които е изтъквал заплахите, които според него мигрантите и бежанците представляват за унгарците.
Докато правителството на Орбан последователно отхвърля търсещите убежище от Близкия изток и Африка, около 2,5 милиона украинци, бягащи от войната в страната си, намират отворени врати. Около 35 000 от бежанците остават в Унгария и са се регистрирали за временна закрила там, по данни на ООН.
Въпреки това паричната помощ за украинските бежанци е оскъдна. По-малко украинци са избрали да останат в Унгария, отколкото в която и да е друга страна в Източна Европа с изключение на Беларус.
Един от тези, които са избрали да останат, е Олеся Мисиац, медицинска сестра, която е работила в киевската болница COVID-19, когато е избягала с майка си и двете си дъщери на 24 февруари миналата година. Първоначално тя заминава за Нидерландия, но високите разходи я принуждават да се премести в Унгария, където казва, че си е намерила квартира и е родила третата си дъщеря, Мила, която е била на пейките в събота заедно с майка си и сестра си.
"Тук е безопасно", казва Мисиац за новия си живот. Тя каза, че се надява един ден да се върне в Киев, но засега тя и децата ѝ се адаптират. "Искам да се върна у дома. Там е моят живот, това беше моят живот", каза тя. "Но войната промени живота ми".
На пейките имаше видимо малко цветнокожи хора. Сред тях беше художникът и режисьор Абузар Солтани, бежанец от Иран, който е прекарал 553 дни в една от транзитните зони на Унгария заедно с 10-годишния си син Армин, след като през 2018 г. унгарските власти са отхвърлили молбите им за убежище.
По-късно Солтани казва за 18-те месеца, прекарани в контейнерни приюти, че са се чувствали като "рибки в аквариум". Когато с решение на Европейския съд транзитните зони бяха затворени, Солтани предпочете да остане в Унгария, където живее и досега.
Франциск похвали Католическата църква в Унгария за това, че е предоставила помощ на хората, бягащи от войната, и призова да продължи да проявява милосърдие към всички, които се нуждаят от помощ. Той изслуша разказа на членове на украинско семейство, които са избягали от руската инвазия и са пътували дни наред, за да стигнат до Унгария, след като през май миналата година ракети са обстрелвали родния им град Днепър.
Олег Яковлев каза, че е решил да доведе съпругата си и петте си деца в Унгария, защото преди години е работил тук като готвач и си спомня, че е бил добре приет.
"За нас и нашите деца Унгария е началото на нов живот, на нова възможност", каза Яковлев на Франциск, докато двете му най-големи деца свиреха аржентинско танго на акордеон и саксофон за аржентинския папа. "Тук бяхме посрещнати и намерихме нов дом."
В края на събитието група от унгарски ромски музиканти изсвири серенада на понтифика, с което предизвика бурните овации и възгласи на публиката, а Франциск им вдигна палец.
Франциск започна съботния си ден с посещение на деца със зрителни и физически увреждания. Следобед той има първото си голямо публично събитие в Унгария - младежки митинг на спортния стадион в града.
Той планира да завърши посещението си с меса на открито в неделя и реч в Католическия университет "Пазмани Петер" в Будапеща.
При пристигането си в Унгария в петък Франциск призова Европа да намери отново основополагащите си ценности на мирното единство, като осъди ескалацията на насилието във войната на Русия в съседна Украйна.