Италианският парламент ще се събере на 24 януари, за да започне гласуването за нов държавен глава на мястото на Серджо Матарела. Това реши във вторник председателят на долната камара на парламента, предаде Ройтерс.

Изборът на нов президент на републиката може да има сериозни последици за бъдещето на правителството на министър-председателя Марио Драги, което се опитва да овладее поредната вълна на коронавируса.

Драги даде да се разбере, че би искал да стане президент. С това той ще сложи край на 11-месечното си правителство и ще остави страната пред избора да назначи нов премиер или да проведе избори една година по-рано от планираното.

Добре дошли в Драгистан

Добре дошли в Драгистан

Превръща ли Марио Драги Италия в тоталитарна държава?

Въпреки това няма гаранция, че 74-годишният бивш шеф на Европейската централна банка ще получи поста. Първият избор на дясноцентристките партии в Италия е 85-годишният четирикратен министър-председател Силвио Берлускони,.

Други личности, които се смятат за претенденти, са бившият председател на долната камара на парламента Пиер Фердинандо Казини, бившият министър-председател Джулиано Амато и настоящият министър на правосъдието Марта Картабия.

Президентът на Италия, избиран за седемгодишен мандат, обикновено има предимно церемониална роля, но се ползва с широки правомощия след избори или при падане на правителството. Той има последната дума при назначаването на министър-председателя и други членове на кабинета.

Изборите, които се провеждат с тайно гласуване сред повече от 1000 парламентаристи и регионални представители на властта, са непредсказуем процес, който често отнема няколко дни. Няма официални кандидати, а всеки депутат записва името на своя избраник на лист хартия. Това често води до екстравагантни предложения на спортни звезди, актьори или други публични личности.

Партийните шефове обикновено се опитват да договорят взаимно приемлив кандидат, но тайното гласуване означава, че техните указания невинаги се спазват от редовите депутати.

Франция и Италия зоват за фискална реформа на ЕС

Франция и Италия зоват за фискална реформа на ЕС

Настояват да се позволят по-големи разходи за инвестиции