Съединените щати осъждат неотдавнашните атаки на Азербайджан срещу Армения и призова за преговори за разрешаване на конфликта между страните. Това заяви в неделя Говорителят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси, цитирана от АП.
Тя направи изявлението по време на посещението си в арменската столица Ереван. Посещението ѝ дойде на фона на поредното избухване на военните действия между Армения и Азербайджан за територията на Нагорни Карабах.
Пелоси се срещна с председателя на парламента Ален Симонян, като фокусът в разговора им е бил върху сигурността.
"Остро осъждаме тези атаки - чрез нашата делегация от името на Конгреса - които заплашват перспективите за така необходимото мирно споразумение, каза тя. Съединените щати ясно и отдавна са заявили, че не може да има военно решение на конфликта. Продължаваме да наблюдаваме ситуацията отблизо и продължаваме да подкрепяме договорено, всеобхватно и устойчиво решение на всички въпроси, свързани с конфликта в Нагорни Карабах."
Министерството на външните работи на Азербайджан остро разкритикува нейните коментари.
"Неоснователните и несправедливи обвинения на Пелоси срещу Азербайджан са неприемливи, се казва в изявлението. Подчертаваме със съжаление, че Пелоси, която говори за справедливост, до днес целенасочено не е показала никаква позиция по отношение на политиката на агресия на Армения срещу Азербайджан, окупацията на територията на Азербайджан за почти 30 години, етническото прочистване на стотици хиляди на азербайджанци и други подобни тежки престъпления, за които Армения носи отговорност", казаха от министерството.
Припомняме, че при последните военни действия загинаха повече от 200 войници. Това беше най-голямото избухване на военни действия от повече от две години.
Както Армения, така и Азербайджан взаимно се обвиняват за започване на боевете за спорния регион Нагорни Карабах - най-смъртоносните сблъсъци между двете страни след шестседмичната война през 2020 г.
Премиерът на Армения Никол Пашинян каза, че 135 арменци са били убити, съобщи агенция "Интерфакс" отразявайки сесия на парламента на Армения. Тази цифра е по-голяма от съобщените 105 жертви по-рано тази седмица.
Азербайджан каза, че 77 негови военнослужещи са загинали - повече от 71 в четвъртък. И двете страни казаха, че цифрите вероятно ще се увеличат.
Армения и Азербайджан воюват от десетилетия за Нагорни Карабах, международно признат като част от Азербайджан, но преди войната през 2020 г., населен и контролиран от етнически арменци.
Армения твърди, че тази седмица силите на Азербайджан са атакували и превзели селища в Армения, извън Нагорни Карабах. Азербайджан твърди, че отговаря на "провокации" от арменската страна.
Прекратяването на огъня, постигнато с посредничеството на Москва, сложи край на последните битки късно вечерта в сряда, но ситуацията на границата остава напрегната, каза Пашинян в петък.
Русия, военен съюзник на Армения, която също се стреми към приятелски отношения с Азербайджан, каза, че ще окаже натиск и върху двете страни да изтеглят силите си обратно там, където бяха преди избухването на конфликта тази седмица.
linkaln
на 18.09.2022 в 19:45:29 #1Армения трябва да бъде приета бързо в структурите на ЕС и НАТО и да се прати мироопазващи войски на ООН , НАТО , ЕС и САЩ, и да се откаже от ОДКС ОНД Евразия и от миротворците на Русия