Европейският съюз се опасява, че Пекин може да използва произведени в Китай автомобили, продавани на европейския пазар, за шпионаж. За това пише Politico.

По-рано тази седмица правителството на САЩ обяви намерението си да забрани на своя територия китайската технология за свързване на автомобили с интернет. Сега същите опасения за китайски шпионаж бяха изразени от европейски служители.

Свързаният с интернет автомобил "може да записва всичко, където се намира, и може също така да предава тези данни на онези, които имат достъп до тях", заяви пред репортери заместник-председателят на Европейската комисия, отговарящ за цифровизацията и конкуренцията, Маргрете Вестагер.

Тя заяви, че службите на ЕС сега "разглеждат този въпрос, също и заедно с нашите експерти по икономическа сигурност".

Както отбелязва Politico, фокусът върху китайските автомобилни технологии отваря още един фронт в продължаващата битка между САЩ, Китай и други региони за това кой контролира ключови технологии като изкуствения интелект, микрочиповете и 5G свързаността.

Италия подкрепя по-високите мита за внос на китайски електромобили

Италия подкрепя по-високите мита за внос на китайски електромобили

ЕК е на ръба да предложи окончателни мита до 35,3% върху произведените в Китай електрически превозни средства

"Основната причина за съперничеството е страхът от шпионаж, саботаж, тактики на икономическа принуда и нарушаване на веригата за доставки.

Това се случва и в момент, когато Европа вече наложи търговски мита върху субсидираните от Пекин електромобили в опит да спре китайските коли да наводнят пазара на блока", пише изданието.

ЕК въвежда временни мита върху китайските електромобили

ЕК въвежда временни мита върху китайските електромобили

Целта е защита на европейските производители от нелоялна конкуренция

Канада и Великобритания също обмислят забрани или други законодателни мерки, за да се справят с опасенията за безопасността на китайските продукти.

През последните месеци се разгръща митническа и търговска война между Китай и западните държави. През август например Канада реши да удари Китай с огромни мита върху стоманата, алуминия и електрическите автомобили.

Китайски автомобилни производители искат ответни мита върху автомобили от ЕС

Китайски автомобилни производители искат ответни мита върху автомобили от ЕС

Мярката може да засегне бензиновите автомобили с двигатели с голям работен обем

Планира се митата върху вноса на електрически автомобили от Китай в Канада да бъдат определени на 100 %, а митата върху стоманата и алуминия - на 25 %.

Канада предприе тази стъпка, следвайки Европейския съюз и Съединените щати, които преди това бяха избрали подобна стратегия по отношение на Китай.

САЩ готви нови мита за електрическите превозни средства от Китай

САЩ готви нови мита за електрическите превозни средства от Китай

Мерките могат да предизвикат ответни действия от страна на Пекин

На свой ред Китай започна антидъмпингово разследване срещу вноса на свинско месо и субпродукти от Европейския съюз. Подобен ход е насочен главно срещу Испания, Нидерландия и Дания в отговор на ограничаването на износа на електрически автомобили.