Правителството на Никарагуа обяви йезуитския религиозен орден за незаконен на територията на страната и нареди конфискацията на цялото му имущество, съобщава "Асошиейтед прес".
По-рано правителството на президента Даниел Ортега конфискува управлявания от йезуити Университет на Централна Америка в Никарагуа. Аргументът за това действие е бил, че учебното заведение е станало "център на тероризма".
В заповедта за конфискация се твърди, че римокатолическият орден не е спазил данъчното отчитане. Това е последното от поредица действия на никарагуанското правителство срещу католическата църква и опозиционните фигури там. Йезуитският орден, известен още като Обществото на Исус, осъди мерките.
Припомняме, че Университетът на Централна Америка в Никарагуа беше център за протести през 2018 г. срещу режима на Ортега.
След съобщението от миналата седмица Обществото на Исус от Централна Америка каза в изявление: "Това е правителствена политика, която систематично нарушава човешките права и изглежда е насочена към консолидиране на тоталитарна държава."
От декември 2021 г. най-малко 26 никарагуански университета са затворени, а техните активи са конфискувани по заповед на правителството на Ортега с подобна процедура. Седем от тях са чуждестранни институции.
През април Ватикана затвори посолството си в Никарагуа, след като правителството на страната предложи прекратяване на дипломатическите отношения. Две конгрегации на монахини, включително от ордена "Мисионерки на милосърдието", основан от Майка Тереза, бяха експулсирани от Никарагуа миналата година.
Никарагуа забрани или затвори повече от 3000 граждански групи и неправителствени организации.
През май правителството нареди Червения кръст на Никарагуа да бъде закрит, обвинявайки го в "атаки срещу мира и стабилността" по време на антиправителствени демонстрации през 2018 г. Местният Червен кръст казва, че просто е помогнал за лечението на ранени протестиращи по време на протестите.
През юни правителството конфискува имоти, принадлежащи на 222 опозиционери, които бяха изпратени в изгнание през февруари. Преди това те са били в затвора.
Измежду тях са били седем кандидати за президент, на които е забранено да се кандидатират на изборите през 2021 г., адвокати, правозащитници, журналисти и бивши членове на партизанското движение Сандинисти.
Хиляди са избягали от страната, откакто никарагуанските сили за сигурност насилствено потушиха масовите антиправителствени протести през 2018 г. Ортега казва, че протестите са били опит за преврат с чуждестранна подкрепа, целящ неговото сваляне от власт.