Саад Харири, син на бившия премиер на Ливан Рафик Харири, получи днес мандата за състави новото правителство на Ливан.
Днес президентът Мишел Сюлейман е изпратил уведомление за назначението.
Саад Харири е син на Рафик Харири - ливански премиер, убит при атентат през 2005 г. И до този момент мжеду Ливан и Сирия съществува напрежение заради обвиненията за организацията на атентата.
Сирия отхвърля да има вина за взрива, при който загина последователно прозападно настроения премиер Харири.
Саад е на 39 години и е лидер на прозападната коалицията „14 март", която победи на парламентарните избори в страната, които се проведоха в началото на юни месец.
Коалицията на Харири спечели 71 места в парламента.
Блокът, ръководен от политическото движение "Хизбула", спечели 57 места.
Общо парламентът има 128 депутата. Назначаването на премиерския пост на Харири получи подкрепата на 86 депутата.
Тази година избирателната активност беше изключително висока - 54%, като от времето на гражданската война и размирните години 1975 - 1991 никога толкова ливанци не са излизали да гласуват.
Международните наблюдатели определиха изборите като демократични и справедливи.
В момента пред Саад Харири стои нелеката задача да сформира кабинет от поддръжници на политически опоненти, ако желае да изпълни изявлението си, че ще създаде „правителство на националното единство".
Също така по-рано рано Харири беше обявил, че ще направи консултации с всички парламентарно представени политически партии или фракции.
Това означава, отбелязват анализатори, че правителството на националното единство, трябва да се включат и представители на радикалното движение „Хизбула" или поне негови съюзници.
phoenician
на 29.06.2009 в 12:14:46 #3Защо коментирате. след като не разбирате. Много християнски партии застанаха зад коалицията '14-ти март' (то и затова е коалиция), така че Харири има подкрепата на голяма част от християнското население. Освен това Харири е прозападно настроеен.
danys
на 28.06.2009 в 00:42:36 #2Още в древната историята на мюсюлманите всички средства за постигане на целите им са били и си остават същите и днес:Къде с лъжа,къде със жестокост,подценявайки западният хуманизъм и използване на демокрацията за свойте лични интереси.Единственната светлинка за Ливан е факта, че в тази страна за разликата от другите мюсюлмански страни живеят около 40% христяни марони.
звено
на 27.06.2009 в 20:21:39 #1Естествено ,изборите са демократични , но нечестни и манипулирани, защото тази дума е избила повече хора и са принесени в жертва заради нея милиони , затова демокрацията е болест и паразит.....! Евала , афирим , ашколсун , машала, а така .... Смешници !