Великобритания и Европейският съюз постигнаха "задоволителен напредък" по споразумението за "развода" във връзка с Брекзит, проправяйки пътя двете страни да преминат към следващия етап от преговорите. Това обяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в Брюксел.
Той уточни, че е бил постигнат компромис след тежки преговори, което ще позволи разширяване на преговорите за Брекзит и придвижването им към втората фаза, като бъдат включени въпроси за бъдещето на търговските отношения между двете страни.
"Комисията официално реши да препоръча на Европейския съвет, че е постигнат достатъчен напредък по стриктните условия на развода", изтъкна Юнкер по време на съвместна пресконференция с британския премиер Тереза Мей, като така решението дали действително е постигнат достатъчен напредък в преговорите трябва да бъде взето от 27-те страни членки на ЕС.
Юнкер допълни обаче, че много работа остава да бъде свършена.
Шефът на ЕК подчертал, че в тези преговори гражданите са били винаги на първо място и уточни, че гражданите на ЕС във Великобритания ще бъдат защитени и обратното. Когато става въпрос за Ирландия, Юнкер заяви, че Лондон е поел ангажимент за избягване на твърда ирландска граница (между Република Ирландия и Северна Ирландия).
Тереза Мей е летяла рано тази сутрин за Брюксел, за да се срещне с Юнкер, като преговорите са текли цяла нощ в Лондон с ЕС и ирландските преговарящи.
Тя каза, че след много "взаимни отстъпки" е било постигнато споразумение, с което се гарантират правата на 4 млн. граждани на ЕС и Великобритания. По думите ѝ, страните са постигнали "споразумение, което е справедливо за британския данъкоплатец".
Британският министър за Брекзит Дейвид Дейвис от своя страна обяви, че Великобритания е направила голяма стъпка напред по отношение на излизането от Европейския съюз.
"Днес е голяма стъпка напред в осъществяването на Брекзит. Много работа беше свършена, но съм доволен, че Европейската комисия сега препоръча, че е постигнат достатъчен напредък".
Европейският съюз призовава за яснота по три ключови въпроса - ирландската граница, сметката по "развода" и правата на гражданите на ЕС в Обединеното кралство - преди да се съгласи да започне преговори за бъдещите търговски отношения.
Малко по-рано днес лидерът на Демократичната юнионистка партия (DUP), която е ключов фактор за възможността на управляващото мнозинство във Великобритания, изтъкна, че са били направени "съществени промени" в текста на споразумението по Брекзит, засягащ ирландската граница.
Промените според Арлен Фостър включвали "много ясно потвърждение", че цялото Обединено кралство ще напусне единния пазар и митническия съюз, като тя подчерта, че е работила пряко с британския премиер Тереза Мей върху въпросния текст. Премиерът, по думите на Фостър, сега разполага с "текст, с който тя може да се върне в Европа".
Споразумението можете да прочетете тук.