Кремъл няма информация за погребението на основателя на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин, присъствието на руския президент Владимир Путин "не е предвидено" на него, заяви прессекретарят на държавния глава Дмитрий Песков пред ТАСС.
"Не се предвижда присъствието на президента, нямаме информация конкретно за погребението, решението по този въпрос се взема от роднини и приятели, тук не можем да кажем нищо без тях", каза Песков.
На 27 август Следственият комитет приключи генетичните експертизи след катастрофата на самолета в Тверска област. Както съобщиха на ТАСС от пресслужбата на Следствения комитет, самоличността на всички загинали е установена, те отговарят на обявения списък, в който фигурира и Пригожин.
Руските авиационни власти обявиха, че шефът на ЧВК "Вагнер" е пътувал в частен самолет, който в сряда се разби северозападно от Москва - точно два месеца, след като Пригожин извърши неуспешен бунт срещу руското военно ръководство. Кремъл отхвърли предположенията на Запада, че той е бил убит по руска заповед, като "абсолютна лъжа".
Служители от Съединените щати съобщиха, че самолетът вероятно е бил свален по заповед на руския президент Владимир Путин като отмъщение за прекратения метеж на Пригожин.
Подготовката за погребението на основателя на ЧВК Вагнер Евгений Пригожин продължава да се провежда в тайна. Няма официална информация за времето и мястото на погребението на загиналия при самолетна катастрофа бизнесмен, пишат руски медии.
Източници от няколко медии и телеграм канали съобщават, че в Санкт Петербург се провежда сбогуване с основателя на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин. Преди това имаше предположения, че той ще бъде погребан в сряда. Близо до Манежа на Кадетския корпус на "Университетская набережная" е забелязан кортеж с охрана, пише Фонтанка.
Вътре не се допускат журналисти. Нищо не знаят и обикновените настоящи и бивши вагнеровци, които искаха да се сбогуват с Пригожин, каза пред телеграм-канала "Верстка" събеседник, близък до структурата на бизнесмена. Според телеграм канала на ВЧК-ОГПУ Пригожин може да бъде погребан на Серафимовското или Смоленското гробище, но къде точно все още не е решено.