Руският президент Владимир Путин обяви победа в защитата на Казахстан от, както той го определи, подкрепяно от чужбина терористично въстание, и обеща на ръководителите на други бивши съветски републики, че предвождан от Москва съюз би защитил и тях, предаде "Ройтерс".
Най-големият град в Казахстан Алмати се върна към почти нормално състояние днес след близо седмица размирици, най-тежкото насилие в 30-годишната независима история на най-стабилната бивша съветска държава в Централна Азия.
Чистачи премахваха отломки от улиците, все още осеяни с опожарени автомобили. Повечето магазини бяха отворени отново, градският транспорт и редовният трафик се завърнаха, а интернетът беше включен отново за няколко часа в града, за първи път от миналата сряда.
Площадът до кметството, опожарен по време на размириците, беше силно контролиран от силите за сигурност и затворен за обществеността. Полицията претърсваше автомобили на контролно-пропускателни пунктове.
Путин изпрати парашутисти миналата седмица да защитават стратегически съоръжения, след като антиправителствени протестиращи претършуваха и опожаряваха обществени сгради. Смята се, че десетки хора са били убити при сблъсъци между силите за сигурност и демонстранти в градове в цялата страна.
Бързото разполагане на сили от Русия демонстрира готовността на Кремъл да използва сила, за да защити влиянието си в бившия Съветски съюз, в момент, когато Москва също така е в конфликт със Запада заради хиляди войници, струпани близо до Украйна.
Путин изтъкна на виртуална среща на военния съюз на бивши съветски държави ОДКС, че органът е успял да "предотврати подкопаването на основите на държавата, пълната деградация на вътрешната ситуация в Казахстан и да блокира терористи, престъпници, грабители и други престъпни елементи".
"Разбира се, разбираме, че събитията в Казахстан не са първият и далеч не последният опит за намеса във вътрешните работи на нашите държави отвън", подчерта той и допълни: "Мерките, предприети от ОДКС, ясно показаха, че няма да позволим ситуацията да бъде разклатена у дома."
Президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев каза на срещата на ОДКС, че страната му е преживяла "опит за държавен преврат".
"Под прикритието на спонтанни протести избухна вълна от размирици", настоя той и добави: "Стана ясно, че главната цел е да се подкопае конституционният ред и да се завземе властта."
И Русия, и Казахстан представиха размириците като бунт, подкрепян от чужбина, въпреки че не казаха кого обвиняват за организирането му.
Русия отдавна обвинява Запада за подклаждането на така наречените "цветни революции" - въстания, които свалиха правителства в страни като Грузия, Украйна, Киргизстан и Армения - и насърчава собствената си роля, помагайки за потушаването им. Тя подкрепи президента на Беларус в смазването на демонстрациите през 2020 г.
halo
на 11.01.2022 в 11:45:23 #9Пенчо, гризи динята на малки парчета, да не се задавиш.
graff-laskaris
на 10.01.2022 в 22:03:27 #8Другари! Имам удоволствието да поздравя нашия скъп приятел Енг58 с песента Казаки в Берлине! https://www.youtube.com/watch?v=JeeA9N860iI
friend
на 10.01.2022 в 20:31:14 #7Гола вода И кой е виновен?? алчността на Запада.. Запада Грабеше Казахстан...и не го развиваше. ------------------------------- Относно грабенето: Когато СССР се разпадна, най-големият проблем на Казахстан беше липсата на гориво за автомобилите им. Знаеш ли, че изведнъж се получи ефекта "вода газиш- жаден ходиш". Причината за това беше, че в Казахстан нямаше нито една рафинерия за нефт. Нефтът и газът, който се добиваше в Казахстан, по тръби отиваше в в СССР, а от там, в ЕС, включително и в България...но през СССР. След отделянето, изведнъж се оказа, че Казахстан имат нефт в изобилие, но нямат гориво, което до този момент идваше от рафинериите в СССР с ж.п. транспорт. Затова, когато говориш, че Западът е грабел Казахстан, помисли, че суровините са отивали по тръби на север, а оттам са им давали толкова, колкото е нужно, според господарите.
Avatarx
на 10.01.2022 в 18:50:56 #6Ачка, бягай бързо в Посолството, че господарите ти днес раздадоха всички рубли!
GolaVoda
на 10.01.2022 в 18:00:32 #5фактите са си факти.. Казахстан излиза от газовия баланс на Запада.. търговията с газ ще е с разрешение на Путин.. засега е така.. после ще видим.. И кой е виновен?? алчността на Запада.. Запада Грабеше Казахстан...и не го развиваше. Кой накара Шеврон да държи да продава стаката си в Казахстан на международни цени??
58eng
на 10.01.2022 в 17:56:01 #4Глупави ушанки,ето от такива победи Путя ще си отиде - Крим,Донбас,сега и Казахстан. Никой не иска да живее бедно,за да гуши партийни олигарси.
GolaVoda
на 10.01.2022 в 17:50:26 #3То си беше неорганизирано, справедливо въстание срещу един отвратилен диктаторски режим.. Но все пак настина е победа за Путин, защото той пое контрола над този режим и практически отне страната от Запада...
58eng
на 10.01.2022 в 16:59:49 #2Ххрачка простачка, стига с този ционизъм ,бля! Нито знаеш какво е това,нито си чел за него! Манго като тебе е жува реклама за простите ушанки!
Кастело Белведере
на 10.01.2022 в 15:51:28 #1Чужд, а не казахстанският ръководител съобщава за "победата" (малка, бърза, победоносна), което си е глас на окупиращия. Руските съседите, които искат да останат свободни от руски ботуш и не искат да бъдат освобождавани от Путин (т.е. намъкнати насила в ссср-2) бая би трябвало да се замислят. Можем само да благодарим, че не сме съседи на кацапите.