Генерал-лейтенант Андрей Мордичев поема командването на Централния военен окръг на руската армия, съобщава информационната платформа РБК. Информацията се потвърждава и от държавната ТАСС.

По данни на РБК Мордичев е ръководил руските части в офанзивата в южния украински пристанищен град Мариупол.

Мордичев заменя на поста генерал-полковник Александър Лапин, който миналия месец беше назначен за началник на щаба на сухопътните войски на Русия. Назначаването на Мордичев се вписва в цяла поредица от дълбоки промени в ръководството на руската армия по време на войната в Украйна.

Обсадата на Мариупол и защитата на стоманодобивния комплекс "Азовстал" се превърнаха в знакова за първия етап на офанзивата на руската армия в Украйна. След два месеца ожесточени боеве са били унищожени на 90% от сградите, а над 60% от 400 000 жители напуснаха града.

Русия обеща да възроди Мариупол

Русия обеща да възроди Мариупол

Всичко, което не можело да бъде възстановено, щяло да бъде построено

Новината за смяната на командването съвпада със зачестили съобщения за офанзива на руската армия.

Днес от украинската Сумска област съобщават за голяма група руски войници в близост до региона. "От другата страна на границата на Сумската област има концентрация на 10 000 руски войници. Това е най-голямата концентрация, която някога е била тук", казва Андрий Гулаков, старши лейтенант от ВСУ. Руснаците са построили полева болница на мястото, където се намират. Според старши лейтенанта това е показател, че руснаците планират настъпателни действия. Такъв беше случаят и миналата година, а базирането на войски в близост до украинската граница "за учения" беше блъф.

Украйна съобщава за засилени руски атаки и на Източния фронт.

"Днес навсякъде е доста трудно, защото броят на атаките се е увеличил значително и постоянно се правят опити за пробив на отбраната по цялата линия", заяви и Серхий Хайдай, губернатор на Луганска област.

Шест хиляди цивилни все още са в Бахмут

Шест хиляди цивилни все още са в Бахмут

Преди пълномащабната руска инвазия в Бахмут живееха над 70 000 души