Председателят на Камарата на представителите на САЩ Майк Джонсън предупреди във вторник, че правомощията на Конгреса върху федералната съдебна система включват правомощието да премахва цели окръжни съдилища, като думите му са насочени към съдиите "активисти", блокиращи дневния ред на президента на САЩ Доналд Тръмп, предава "Ройтерс".

Джонсън заяви пред репортери, че многобройните разпореждания, издадени от съдии в национален мащаб, които спъват инициативите на Тръмп, са част от "опасна тенденция".

"Нарушава се разделението на властите, когато съдия смята, че може да нареди нещо, което един президент прави, за което американският народ е гласувал", заяви Джонсън по време на седмичната си пресконференция.

Той съобщи, че съдебната комисия на Камарата на представителите планира да проведе изслушване следващата седмица, "за да подчертае тези злоупотреби" и наскоро е усъвършенствала законодателство, което ще попречи на съдиите от окръжните съдилища да издават национални разпореждания, блокиращи политики.

"Имаме власт над федералните съдилища", каза той. "Както знаете, можем да премахнем цял районен съд. Имаме власт над финансирането, над съдилищата и всички тези други неща. Но отчаяните времена изискват отчаяни мерки и Конгресът ще действа."

По-късно Джонсън поясни пред репортери, че забележките му не са били предназначени като заплаха, а да "покажат, че имаме широка власт над съдилищата".

Лидерът на демократите в Сената Чък Шумър каза пред репортери, че е "възмутително дори да се мисли за лишаване от финансиране на съдилищата".

Административната служба на американските съдилища отказа коментар.

Забележките на Джонсън дойдоха в отговор на въпрос как Камарата на представителите ще се справи с резолюциите за импийчмънт, подадени от консервативни членове на неговата партия срещу шестима съдии, които са блокирали действията, предприети от Тръмп и съюзника му Илон Мъск от Министерството на правителствената ефективност (DOGE).

Набелязаните съдии включват базирания във Вашингтон американски окръжен съдия Джеймс Боасбърг, за когото самият Тръмп твърди, че трябва да бъде импийчнат, след като нареди на администрацията да спре депортацията на стотици венецуелски мигранти.

Този призив за импийчмънт предизвика рядък укор от главния съдия от Върховния съд на САЩ Джон Робъртс, който в изявление каза, че "импийчмънтът не е подходящ отговор на несъгласие относно съдебно решение", което може да бъде обжалвано.

Доналд Тръмп подписа указ за промени в изборния процес

Доналд Тръмп подписа указ за промени в изборния процес

Вече ще се изисква доказателство за притежание на американско гражданство за участие във федералните избори