Скоро Румъния ще бъде част от Русия. Такова съобщение беше публикувано в социалната мрежа Х, а профилът, който пусна съобщението, е бил със снимката и името на ултранационалиста Александър Дугин, предаде БТА.

По-късно публикацията е била свалена, както и вече няма достъп до профила, от който е публикувано съобщението. Предполага се, че профилът или е фалшив, или е хакнат.

БТА публикува съобщението от Дугин преди то да бъде свалено, което гласи: "Къде биха могли да избягат от САЩ будните или елитът на Демократите? В Канада? (Канадският премиер Джъстин) Трюдо наскоро беше в Мар а Лаго. Израел? Там има война. Лондон, Париж, Дубай? Точно там бягаха руските либерали. Или Молдова? Скоро Молдова ще бъде част от Румъния. Но Румъния ще бъде част от Русия", написал Дугин, като по-късно е добавено: "Може би Австралия или Нова Зеландия сега са по-безопасни места. Европа може да падне или да попадне в ръцете на десните популисти. Или да бъде сериозно повредена от Орешник".

Заради широкото разпространение на съобщението говорителят на Министерството на външните работи на Румъния Андрей Църня коментира публикацията, като заяви пред румънската новинарска агенция Agerpres, че Русия използва своето комуникационно пространство като инструмент за хибридна война, независимо дали е под формата на пропаганда или дезинформация.

По думите му това съобщение е предсказуемо, като се има предвид, че на 1 декември румънците празнуваха националния си празник - присъединяването на Трансилвания. Според него това има за цел да припомни на Румъния, че Русия не призна този съюз.

Според говорителят на външното министерство акаунтът в платформата X, където е направена публикацията, е "известен с това, че се използва за руска пропаганда и дезинформация и е активен от дълго време".

"Няма значение дали този акаунт е на Дугин или не, защото Александър Дугин няма официална позиция, така че на практика всичко, което казва е вид тролинг. Обикновено в МВнР игнорираме този тип постове, ние не реагираме на тях, но вчерашната публикация стана вирусна, беше широко разпространена в медиите и социалните мрежи в Румъния, така че реакцията ми беше насочена предимно към този аспект, а не към Дугин, чийто изявления нямат авторитет или значение", обясни Андрей Църня.

Той обясни, че в този случай от министерството се възползват, за да напомнят, че "Русия, в своите многобройни съвременни исторически отклонения, систематично и упорито се е опитвала да ограничи суверенитета на Румъния и този на румънците. Ние просто използвахме вирализирането на това съобщение и обществения интерес, който предизвика, за да отговорим на съществен проблем, а не на Дугин".

Църня изтъкна, че Русия провежда и ще продължи да провежда кампания за "отравяне" и "дезинформация".

"Русия използва комуникационното пространство като инструмент за хибридна война, независимо дали е под формата на пропаганда или дезинформация. Видяхме това след 2014 г. и първото нахлуване и незаконно анексиране на територии от суверенна съседка, Украйна, но видяхме особено след февруари 2022 г. експоненциално нарастване на този вид дейност и по-специално сливане между официални публични комуникационни дейности, медии от Руската федерация, и неофициална дезинформация и пропагандни канали, следователно очакваме тази епидемия от отравяне и дезинформация да продължи", обясни още Андрей Църня.

Публикацията от акаута на Александър Дугин беше разпространена и от няколко политици на "Съюз за спасение на Румъния" във Фейсбук, включително от първия заместник-председател на партията Доминик Фриц. "Дугин е същият човек, който каза преди няколко дни за (независимия кандидат за президент на Румъния) Калин Джорджеску, че е отличен кандидат, който е полезен за Русия", отбеляза той.

Припомняме, че Румъния гласува за президент и парламент. На 1 декември бяха парламентарните избори, а на 8 декември ще се проведе балотаж на президентските избори. Двамата претенденти, които се борят за поста на президент, са Елена Ласкони от "Съюза за спасение на Румъния" и изненадата Калин Джорджеску, който е независим канидат. 

По повод президентските избори Конституционният съд на Румъния нареди повторно преброяване на гласовете от първия тур, който се проведе на 24 ноември, а причината беше изненадващата победа на Калин Джорджеску. Анализатори и политици изразиха подозрения за външна намеса, която е довела до неговата победа, особено предвид значителното разминаване с прогнозните социологически данни.

На 2 декември съдът потвърди резултата от изборите на 24 ноември - повторното преброяване на гласовете от първия тур не е показало големи разлики.

Путин коментира с ирония "неудобните" кандидати за румънските власти

Путин коментира с ирония "неудобните" кандидати за румънските власти

След вота за президент и решението на Конституционния съд