Съветът по гражданска авиация на ООН постанови, че Русия е отговорна за свалянето на малайзийски самолет над Украйна през 2014 г., при което загинаха 298 пътници и екипаж. Това съобщава "Ройтерс", като цитира изявление на нидерландското правителство.

В изявление се казва, че Съветът на Международната организация за гражданска авиация ще разгледа през следващите седмици формата на обезщетение.

ИКАО, която е базирана в Монреал, не отговори веднага на искане за коментар. Делото беше образувано през 2022 г. от Австралия и Нидерландия.

Те искат Съветът на ИКАО да нареди на Русия да започне преговори за компенсации, добави той. ИКАО няма регулаторни правомощия, но притежава морален контрол и определя глобални авиационни стандарти, които се приемат с огромно мнозинство от нейните 193 държави членки.

"Решението е важна стъпка към установяване на истината и постигане на справедливост и отговорност за всички жертви на полет MH17, както и за техните семейства и близки, заяви в изявление нидерландският външен министър Каспар Велдкамп. Това решение също така изпраща ясно послание към международната общност: държавите не могат да нарушават международното право безнаказано."

Русия прекратява сътрудничество в разследването за MH17

Русия прекратява сътрудничество в разследването за MH17

Продължава да отрича вина и да обвинява в едностранчивост

Припомняме, че миналата година през юни Русия обяви, че прекратява участието си в процедурите на Съвета на ИКАО, инициирани от Австралия и Нидерландия по случая с катастрофата на полет MH17 на малайзийския Боинг в Донбас през 2014 г.

"Прекратяваме участието си в този фарс. Русия не признава правомощията на Съвета да разглежда измислиците на Австралия и Нидерландия, както и всякакви решения, които ще вземе във връзка с тях", се казва в изявлението, публикувано на сайта съобщи руското външно министерство.

В същото време Русия остава ангажирана с Резолюция 2166 (2014) на Съвета за сигурност на ООН и каузата за установяване на истинските причини за въздушното бедствие MH17 и е отворена за съответната работа.

ЕС призова Русия да поеме отговорност за свалянето на MH17

ЕС призова Русия да поеме отговорност за свалянето на MH17

В навечерието на 9-та годишнина от трагедията

За годишнината от катастрофата през 2023 г. Европейският съюз (ЕС) призовава Русия да поеме отговорността си за свалянето на полет MH17 на Malaysia Airlines и да сътрудничи на международното разследване.

Полет MH17 на Малайзийските авиолинии, пътуващ от Амстердам до Куала Лумпур, беше свален над окупираните райони на Донецка област на 17 юли 2014 г. На борда имаше 283 пътници и 15 членове на екипажа. Всички те умряха.

По това време подкрепяните от Русия сепаратисти водеха боеве срещу украинските сили за контрол над източния регион Донбас.

Окръжният съд в Хага осъди през 2022 г. руския гражданин Сергей Дубински и украинския гражданин Леонид Харченко на доживотен затвор за участието им във фаталната катастрофа на Боинг 777 над Украйна през 2014 г.