Съвместно военноморско учение на Южна Африка, Русия и Китай започва в Индийския океан край бреговете на африканската страна, съобщава ТАСС.

Тристранното учение с кодово име "Моси-2" ще бъде от полза за всички участващи страни чрез съгласуване на техните оперативни военноморски системи и подобряване на съвместното командване и контрол, заяви министърът на отбраната на Южна Африка.

От южноафриканското ведомство подчертаха още, че учението е платформа за обмен на военни знания, умения и оперативен опит между трите страни.

Ученията ще продължат до 27 февруари край бреговете на южноафриканската провинция Квазулу-Натал в района между пристанищния град Дърбан - главната база на южноафриканския флот в Индийския океан - и залива Ричардс. Разстоянието между тях е 87 морски мили (160 километра).

Руски кораб с ракети "Циркон" се включва в учения на Китай и ЮАР

Руски кораб с ракети "Циркон" се включва в учения на Китай и ЮАР

Военните маневри ще се проведат от 17 до 26 февруари в Южна Африка

Русия е представена на ученията от фрегатата "Адмирал Горшков" и морския танкер "Кама", Китай - от разрушител, фрегата и спомагателен кораб, а Южна Африка участва с една фрегата и два спомагателни кораба.

"Адмирал Горшков" ще покаже хиперзвукова ракета "Циркон" на борда си.

На 3 февруари източник, близък до руския военно-промишлен комплекс, разкри, че по време на предстоящото учение с военноморските сили на Южна Африка и Китай за първи път по време на подобно събитие ще бъде извършено учебно-бойно изстрелване на хиперзвукова ракета "Циркон". Ракетата трябва да удари надводна цел на разстояние над 500 километра.

Това е второто тристранно учение на Южна Африка, Русия и Китай.

През ноември 2019 г. военни маневри трите страни проведоха край Кейптаун в югозападната част на Южна Африка във водите на Атлантическия океан.

Путин се похвали, че хиперзвуковите ракети "Циркон" влизат в употреба от 2022 г.

Путин се похвали, че хиперзвуковите ракети "Циркон" влизат в употреба от 2022 г.

А с Лукашенко са готови да одобрят съюзни програми и нова военна доктрина