Руският комисар по правата на детето, който беше обвинен от Международния наказателен съд заедно с президента Владимир Путин във военни престъпления в Украйна, заяви, че твърденията на МНС са неверни и неясни, съобщава "Ройтерс".
На 17 март базираният в Хага съд издаде заповеди за арест на Путин и Мария Лвова-Белова - руският комисар по правата на децата, за военно престъпление, свързано с незаконно депортиране на деца от райони на Украйна, окупирани от руските сили.
МНС посочи, че разполага с информация, че стотици деца са били взети от сиропиталища и социални домове в украински региони, за които Русия има териториални претенции. Според съда в Хага част от тези деца са били дадени за осиновяване в Русия.
На пресконференция в Москва Лвова-Белова подчерта, че винаги се е искало съгласието на родителите на децата и увери, че комисията винаги е действала в най-добрия интерес на детето.
Тя изрази готовност да помогне за разрешаването на някакви конкретни проблеми с конкретни семейства, ако има такива.
"За комисаря по правата на детето към руския президент не е ясно в какво конкретно се състоят обвиненията на Международния наказателен съд и на какво се основават", посочиха от нейната комисия в отделно изявление, публикувано преди пресконференцията.
"Използването на формулировката "незаконно депортиране на население (деца)" в официалното становище на МНС предизвиква недоумение", се допълва в комюникето.
Отбелязва се и че не са получени никакви документи по случая от МНС, чиято юрисдикция Русия не признава.
Комисията посочва, че Донецк и Луганск - две украински области, частично контролирани от Русия, са поискали от Москва да приеме цивилни, включително сираци и деца, чиито родители са изчезнали.
Кремъл заяви, че заповедта за арест на Международния наказателен съд е възмутително пристрастно решение, което обаче е безсмислено по отношение на Русия. Руските официални лица отричат в Украйна да са извършвани военни престъпления и твърдят, че Западът е пренебрегнал украинските военни престъпления.
Съюзниците на Путин представиха Международния наказателен съд, който държави като Русия, Китай и Съединените щати не признават, като "юридическо нищожество", което никога не е направило нищо значително.