На фона на продължаващата 17 месеца руска инвазия Украйна твърди, че Москва използва все повече евтини дронове камикадзе, които са способни да унищожат въоръжение, многократно превишаващо собствената им стойност, съобщава "Ройтерс".

Украинските сили посочват, че не им е лесно да се отбраняват срещу тези безпилотни апарати.

По данни на украински войници дронът "Ланцет" - ъглова сива тръба с два комплекта от по четири крила, е все по-голяма заплаха на фронта в Украйна през последните месеци.

Видеоклипове, публикувани от проруските социални мрежи, показват как дронове "Ланцет" повреждат или унищожават ценно западно оборудване, дарено на Украйна, като танк "Леопард" 2 и самоходна гаубица "Цезар".

Украински военнослужещи от четири различни артилерийски екипажа посочиха тези безпилотни летателни апарати като една от основните заплахи, с които се сблъскват на бойното поле.

Няколко войници докладваха, че честотата на използване на "Ланцет" се е увеличила през последните месеци.

"По-рано, през пролетта, те не използваха "Ланцет" толкова често, колкото сега", заяви 35-годишният артилерийски стрелец Богдан, близо до Авдеевка на фронтовата линия в Донецка област.

Руското министерство на отбраната насърчава увеличаването на производството на "Ланцет" като евтин начин за поразяване на скъпоструващо западно въоръжение, предоставено на Украйна за нейната контраофанзива, посочи Самуел Бендет, помощник-старши сътрудник в Центъра за нова американска сигурност.

Бендет отбеляза, че според публично достъпни руски източници дронът "Ланцет" струва приблизително 3 милиона рубли (около 35 000 долара).

За сравнение, анализатори изчисляват, че една-единствена ракета С-300, използвана от Русия, струва най-малко няколкостотин хиляди долара. Един танк "Леопард" 2 пък струва няколко милиона долара.

Тъй като "Ланцет" е устройство за еднократна употреба, което се самоунищожава при удар, Бендет заяви, че то може да бъде от полза само ако цената не надвишава няколко десетки хиляди долара за дрон.

Може ли дронът на "Калашников" да промени хода на войната в Украйна

Може ли дронът на "Калашников" да промени хода на войната в Украйна

Доколко новото оръжие е ефективно?

Войни на дронове

Украйна също е развила силни възможности в безпилотните летателни апарати като рентабилен начин за поразяване на руски цели.

Щурмовите дронове могат да пускат полезен товар, за да поразяват целите си, или да служат като "блуждаещи боеприпаси" за еднократна употреба - само удрят целта с прикачени взривни усторойства.

Бендет посочи, че сред провоенните руски коментатори има недоволство от многото украински видеоклипове, показващи успешни удари на дронове, поради което руският отбранителен сектор иска да създаде конкурентен наратив.

Изглежда, че Русия копира някои от по-ранните тактики на Украйна, като например примамване на ценни цели към по-открити предни позиции, за да ги порази с блуждаещи боеприпаси, обясни Бендет.

Юрий Сак, съветник на министъра на отбраната на Украйна, призна, че все по-широката употреба на дронове "Ланцет" от Русия създава трудности.

"Всеки ден сваляме поне един или два от тях, но това не е 100% степен на прихващане, за съжаление", отбеляза той.

Сак уточни, че "Ланцет" носи относително малък експлозивен товар, вариращ от 1,5 до 5 кг.

Въпреки че е по-малко мощен от артилерийски снаряд или от повечето ракети обаче, "Ланцет" изглежда може да нанесе значителни щети.

Този тип дронове се управляват в реално време от пилот.

Сак обясни, че това го отличава от иранския безпилотен самолет "Шахид" 136, който Русия също масово използва за поразяване на украински цели, тъй като той лети до предварително програмирана дестинация и не може да бъде пилотиран, докато е във въздуха.

Украйна обясни как Русия използва вече иранските дронове

Украйна обясни как Русия използва вече иранските дронове

Нова въздушна тактика на Русия

Пропуснат на косъм

Най-новият модел "Ланцет" - "Ланцет" 3, може да прелита до 50 км, което го прави по-пригоден да поразява цели дълбоко зад украинските линии от всеки друг руски дрон камикадзе освен "Шахид".

Способността му да блуждае и след това да преследва целта си, го прави заплаха за скъпоструващото въоръжение, като танкове, самоходна артилерия и ракетни установки.

Едно от украинските превозни средства, изложени на най-голям риск, е БМ-21 "Град" - голяма монтирана на камион пускова установка от съветско време, която може да изстреля бараж от до 40 ракети в широк район.

Неговата огнева мощ го прави приоритетна цел за дроновете "Ланцет", а видеоклип, споделен от провоенни руски канали в социалните мрежи миналата седмица, показва поразяването на "Град" от "Ланцет".

Дронове като "Ланцет", които летят ниско и бавно, са способни да заблуждават традиционните системи за противовъздушна отбрана, които са създадени да прихващат бързо движещи се цели с по-голям топлинен сигнал.

Сак посочи, че най-добрата защита срещу "Ланцет" са автоматизираните с радар оръдия за борба с дронове, както и системите за електронна война.

Сак отбеляза, че Украйна се нуждае от много повече от тези системи от своите съюзници.

Без тях украинските войници често са принудени да се опитват да свалят "Ланцет" с малки оръжия. "Той лети със 100 км/ч, така че свалянето му с малки оръжия не е лесно".