Европейският съюз трябва да предприеме безпрецедентни стъпки за увеличаване на военните разходи, заяви върховният представител на ЕС по външните работи и сигурността Кая Калас при пристигането си на срещата на върха, цитирана от "Политико".
По въпроса за заместването на загубената американска помощ за Украйна, Калас изрази надежда, че е възможно постигането на политическо споразумение.
"Нашата нова инициатива се разглежда като коалиция на желаещите, така че една държава да не може да блокира всички останали", подчерта тя, визирайки възможните вътрешни противоречия в ЕС.
Според нея лидерите първо ще обсъдят как могат да засилят собствените си отбранителни способности.
"Всички опции са на масата - от безвъзмездни средства до пренасочване на кохезионни фондове и промяна на фискалните правила. Това е нещо, за което отдавна настояваме, защото трябва да инвестираме повече в отбраната", каза Калас.
Запитана дали Европа все още може да разчита на САЩ като съюзник, тя заяви, че по-силна Европа ще бъде по-надежден партньор за Вашингтон.
Политическият кореспондент на Би Би Си Хелън Кат съобщава, че се твърди, че около 20 държави са заинтересовани да бъдат част от "коалиция на желаещите", за да помогнат на Украйна.
Британски официални лица казаха, че са се срещнали с колегите си вчера, за да обсъдят предоставянето на Украйна на гаранции за сигурност след мирно споразумение. Участието в коалицията няма да означава, че всяка от участващите страни (главно от Европа) непременно ще изпрати войски в Украйна - някои може да осигурят друга подкрепа.
Заместник-говорителят на премиера каза, че британското правителство е било "много ясно, че Европа и Обединеното кралство трябва да се активизират и мисля, че виждате доказателства за това".
Великобритания обяви създаването на "коалиция на желаещите" за защита на Украйна и гарантиране на мира в страната след срещата на върха в Лондон миналата неделя.
Унгарският премиер Виктор Орбан, който често заема различна позиция от останалите европейски лидери по отношение на Украйна, изрази подкрепа за укрепването на отбранителните способности на ЕС, но с определени условия.
"Моите срещи във Франция потвърдиха, че макар да не сме съгласни относно модалностите на мира, ние сме съгласни, че трябва да засилим отбранителните способности на европейските нации", написа Орбан в социалната мрежа X. Той обаче подчерта, че не желае Европейската комисия да придобие твърде много власт в тази сфера - позиция, която е широко споделяна сред други европейски столици.
Ирландският премиер Михол Мартин, който пристигна в Брюксел след среща с британския премиер Киър Стармър, заяви, че днешната среща на върха е възможност за ЕС да демонстрира подкрепата си за Украйна. Той приветства предложенията за увеличаване на отбранителния капацитет на страните членки.
"ЕС прилага иновативен подход за създаване на ресурсна база, която да подпомогне държавите в повишаване на техните отбранителни и сигурностни способности", заяви Мартин. Според него увеличаването на разходите за отбрана е "незаменимо", защото "не може да има силна икономика без силна сигурност".
Запитан дали планът на ЕС за доставка на оръжие за Украйна противоречи на ирландския неутралитет, Мартин отговори, че според него това не е така, като потвърди дългогодишния ангажимент на Ирландия към мироопазващите мисии по света.
Президентът на Полша Анджей Дуда се срещна днес следобед с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в централата на Алианса.
"Ако има сделка за минералите с Украйна, тя ще стане стратегическо място за САЩ", каза Дуда пред репортери след срещата, повтаряйки коментарите, направени по-рано тази седмица от вицепрезидента на САЩ Джей Д. Ванс.
"Убеден съм, че САЩ биха защитили собствените си интереси и могат да го направят чрез политика", каза той. Тогава няма да е "непременно необходима мироопазваща мисия на НАТО или Европа", каза полският президент, добавяйки, че Русия и САЩ може да се съгласят вместо това с водена от ООН мисия.
bravebg
на 06.03.2025 в 22:09:24 #3ВълкСчадъР на 06.03.2025 в 16:15:05 Кая, Урсула и Барболена ли ? Че то по смешно от Том § Джери ------------------ от кога ви го обяснявам.....
shtimpo
на 06.03.2025 в 18:37:37 #2За основателите - ей тая демокрация. За присъединените - оная
ВълкСчадъР
на 06.03.2025 в 16:15:05 #1----> Европейският съюз трябва да предприеме безпрецедентни стъпки за увеличаване на военните разходи, <---- На 10000% съгласен, и веднага стигаме до въпрос №1 : Кой ще ги управлява тия $800 милиарда ? Кая, Урсула и Барболена ли ? Че то по смешно от Том § Джери