Сърбия подписа в четвъртък споразумение с френската компания Dassault Aviation за закупуване на 12 нови изтребителя "Рафал" за 2,7 милиарда евро, съобщава "Ройтерс".
Споразумението, подписано от министъра на отбраната на Сърбия Братислав Гашич и главния изпълнителен директор на Dassault Aviation Ерик Трапие, включва също поддръжка, каза президентът на Сърбия Александър Вучич на пресконференция.
"Дванайсет чисто нови самолета ще бъдат собственост на Сърбия, а това ще допринесе за значително увеличаване на оперативните способности на нашата армия, каза Вучич. Щастливи сме да станем част от клуб "Рафал", каза той.
Припомняме, че президентът на Франция Еманюел Макрон се срещна със сръбския си колега Александър Вучич в Белград, за да засили връзките със Сърбия и да я сближи с ЕС, докато страната жонглира с кандидатурата си за членство в Европейския съюз и близките връзки с Русия и Китай.
Макрон каза, че Европа се нуждае от силна и демократична Сърбия, докато Белград се нуждае от "силен и суверенен ЕС".
"Изборът на изтребители Rafale от страна на Сърбия е в този контекст ясен избор на дългосрочен съюз между нашите две страни", каза Макрон.
По време на двудневното посещение Макрон и Вучич бе планирана сделката за закупуването на френските изтребители "Рафал", енергетиката и изкуствения интелект. Това е втора среща тази година между двамата президенти, като следва посещението на китайския президент Си Дзинпин в Белград през май.
Късно в сряда Вучич каза, че има нерешени проблеми с покупката на изтребители "Рафал", оценени на около 3 милиарда евро. "Не става дума за цена, а за определени гаранции... ние се борим с това от четири дни", каза той пред държавната телевизия RTS.
"Такава военна технология не се купува само с пари, но и със залог за външнополитическа позиция", каза още той.
В авторски материал за сръбския проправителствен ежедневник "Политика" в четвъртък Макрон написа, че Белград може да запази своята независима позиция "само под егидата на ЕС".
"Когато на нашия континент отново избухна война, инициирана от Русия, идеята, че Сърбия може да търси свой собствен път във вечната игра на балансиране между силите е само илюзия", пише Макрон.
ЕС остава най-големият инвеститор в Сърбия и стотици хиляди сърби работят в западни компании.
Според Александър Животич, преподавател по история в Белградския университет, закупуването на изтребителите от Сърбия е "историческо и политическо отклонение от съветско-руското влияние".
Белград ограничи военното сътрудничество с Москва, след като Русия нахлу в Украйна и осъди инвазията, но за разлика от ЕС и други западни страни, не наложи санкции на Русия.
Военните и военновъздушните сили на Сърбия са базирани донякъде на съветска технология, но също така е закупила хеликоптери и транспортни самолети от европейската компания Airbus, радари от френската Thales и ракети земя-въздух отново от френската Mistral.
По думите на Вучич той и Макрон ще се заемат със сътрудничеството в областта на енергетиката и изкуствения интелект и посочи, че двете страни ще подпишат редица съответни споразумения.
Преди да се присъедини към ЕС, Сърбия ще трябва да подобри демокрацията, върховенството на закона и съдебната система, да изкорени корупцията, бюрокрацията и организираната престъпност и да приведе външната си политика в съответствие с тази на Брюксел, включително въвеждането на санкции срещу Русия.