Сръбските управляващи в петък обвиниха опозицията в опит за дестабилизиране на страната заради протестите и жалбите след проведените избори, съобщава ТАНЮГ. 

На извънредна пресконференция сръбският премиер Ана Бърнабич каза, че опозиционните партии и НПО-та директно се опитват да дестабилизират Сърбия и да подкопаят нейния конституционен ред.

Няма нормална и демократична страна, в която това да се случва, каза Бърнабич.

Бърнабич каза, че неправителствената организация, наблюдавала вота, не е забелязала никакви нередности в официалните записи и не е направила изявления по въпроса до националната избирателна комисия, избирателната комисия на град Белград или прокуратурата.

Тя каза, че е очаквала с нетърпение пресконференцията ѝ, за да чуе какво има да кажат публично, но не и пред институциите.

Бърнабич отбеляза още, че е чула "същото като всички останали в Сърбия - голямо нищо".

"Какво чухме днес? Какво видяхме? Нищо. Чухме инсинуации, догадки, полуинформации, квазианализи, анонимни доноси, каза тя. Всичко е добре опаковано в политически контекст, който е удобен за опозицията, както обикновено се случва и както беше и в предизборната кампания", каза Бърнабич.

ЕС настоя Сърбия да разследва нарушенията в изборите

ЕС настоя Сърбия да разследва нарушенията в изборите

Управляващите спечелиха вота, но наблюдателите ги обвиниха във фалшификации

Припомняме, че лидерите на Европейския съюз (ЕС) във вторник обвиниха Сърбия за съобщенията за купуване на гласове и други нарушения, допуснати при провеждането на предсрочните парламентарни избори в неделя.

Жозеп Борел, първият дипломат на ЕС, и комисарят по разширяването Оливер Вархейи съвместно призоваха сръбските власти да разследват всички сигнали за нередности.

Техният призив дойде ден, след като международни наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) заявиха, че гласуването се е състояло при "несправедливи условия".

Кампанията беше помрачена от "остра риторика, пристрастия в медиите, натиск върху служителите в публичния сектор и злоупотреба с публични ресурси", каза ОССЕ.

ОССЕ: Изборите в Сърбия помрачени от намесата на Вучич и купуването на гласове

ОССЕ: Изборите в Сърбия помрачени от намесата на Вучич и купуването на гласове

Опозицията иска повтаряне на изборите за градския съвет в Белград

Двамата висши служители на ЕС също така предупредиха Сърбия за потенциални последици за нейната кандидатура за членство.

Противници на сръбския президент Александър Вучич излязоха на улицата на столицата Белград в понеделник, за да протестират срещу победата на управляващите Сръбска прогресивна партия (СПП) в проведените в неделя предсрочни парламентарни избори. Протестите продължават и във вторник.

Популистката СПП спечели 46,72% от гласовете. Лявоцентристкият опозиционен алианс "Сърбия срещу насилието" (ССН) е втори с 23,56% от гласовете, а Социалистическата партия на Сърбия е трета с 6,56%.

През ноември президентът Вучич обяви разпускането на Народната скупщина и определи дата за предсрочни избори на 17 декември. Необходимостта от избори беше повдигната през пролетта, непосредствено след две масови убийства. В страната избухнаха протести под лозунга "Сърбия срещу насилието".

През септември опозиционните партии призоваха за предсрочни избори, а през октомври се споразумяха да издигнат единна листа с кандидати както за изборите за Скупщина, така и за местните избори в Белград, който традиционно се смята за крепост на опозицията.

Сърбия: Управляващата партия обяви победа на парламентарните избори
Обновена

Сърбия: Управляващата партия обяви победа на парламентарните избори

Управляващата партия ще има повече от 125 места в парламента.

Новата опозиционна коалиция се нарича "Сърбия срещу насилието".