САЩ и Европейският съюз продължават подкрепата си към Армения и етническите арменци от спорния регион Нагорни Карабах, обявиха и от двете страни по време на днешната среща с премиера на Армения Никол Пашинян в Брюксел. Това съобщават от Reuters.

"Поемаме ангажимент за по-нататъшното увеличаване на подкрепата ни за демократичната и икономическа устойчивост на Армения", заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и добави, че Вашингтон подкрепя усилията на страната за повече продоволствена сигурност, цифрова инфраструктура и диверсификация на енергийния сектор.

Антъни Блинкън, както и президентът на ЕС Урсула фон дер Лайен и Жозеп Борел, върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, заявиха пред медиите в Брюксел, че икономическата интеграция между страните в региона на Южен Кавказ, и по-специално в енергийния и телекомуникационния сектор, е жизненоважна за гарантиране на стабилността в зоната.

Критика от страна на Русия, Азербайджан и Турция се появи срещу срещата, като те смятат, че по този начин няма да се помогне за мира в Южен Кавказ.

Относно подкрепата за увеличение на сигурността в страната Фон дер Лайен спомена за усилията, положени с цел "смъртоносното оборудване и технологии" да не попаднат "в ръцете на руската армия". По нейни думи по отношение на ценности и интереси Европейският съюз и Армения все повече си приличат. А Жозел Борел добави: "Нашите отношения се развиват в положителна посока, те са по-силни от всякога."

Припомняме, че Азербайджан пое пълен контрол над региона Нагорни Карабах през октомври 2023 г., което предизвика масово изселване на етническото арменско население.

На 2 март заместник-министъра на външните работи в Армения Вахан Костанян напомни в изявление, че държавата е готова да подпише мирно споразумение с Азербайджан, стига и те да покажат желание за същото.

През декември миналата година президентът на Азербайджан Илхам Алиев и премиерът на Армения Никол Пашинян заявиха готовност за финализирането на мирен договор между двете страни. Въпреки това такъв документ все още не е подписан, макар ситуацията на границата да остава спокойна през последните няколко месеца.

Армения бе договорен съюзник на Русия и най-близък партньор на Москва в Южен Кавказ, но през последните месеци отношенията между двете държави рязко се влошиха. През февруари премиерът на страната Никол Пашинян призова за установяване на по-близки отношения със Съединените щати и Франция.

ЕП подкрепя еврочленството на Армения

ЕП подкрепя еврочленството на Армения

"За" гласуваха 504 членове на ЕП, четирима бяха против, а 32-ма се въздържаха