Филипините и Съединените щати стартираха днес най-мащабните си съвместни военни учения, съобщава "Франс прес".

Дългогодишните съюзници се стремят да противодействат на нарастващата китайска самоувереност в региона.

Близо 18 000 военнослужещи участват в годишните учения, наречени "Баликатан", или "рамо до рамо" на филипински език. Те за първи път ще включват бойни тренировки в Южнокитайско море, за което Пекин почти изцяло претендира.

Маневрите започват ден след приключването на тридневното китайско военно учение за симулиране на целенасочени удари и блокада на самоуправляващия се остров Тайван, който Пекин смята за част от своята територия.

"Баликатан" ще включва кацане на военни хеликоптери на филипински остров край северната част на главния остров Лусон, на близо 300 километра от Тайван, както и превземането на друг остров от амфибийни сили.

Това ще бъде първият път, когато ученията се провеждат при президента Фердинанд Маркос, който се опита да заздрави връзките със Съединените щати, след като неговият предшественик Родриго Дутерте развали съюза.

САЩ разполагат нови четири военни база във Филипините

САЩ разполагат нови четири военни база във Филипините

Общият им брой в регионна става девет

"За да защитим нашата суверенна територия, трябва наистина да оттренираме връщането на остров, който ни е бил отнет", заяви говорителят на филипинските учения полк. Майкъл Логико.

През последните месеци Манила и Вашингтон се споразумяха да подновят съвместните морски патрули в Южнокитайско море и се договориха за разширяване на присъствието на американските сили във Филипините - решение, което разгневи Китай.

Съгласно споразумението на американските войски ще бъде разрешено да използват още четири филипински военни бази, включително военноморска база недалеч от Тайван.

Близостта на Филипините до острова може да го превърне в ключов партньор на САЩ в случай на китайска инвазия.

Новината за разширения достъп до военната база на Филипините накара Китай да обвини САЩ в "застрашаване на регионалния мир и стабилност".

"Държавите в тази част на света трябва да отстояват стратегическата си независимост и твърдо да се противопоставят на манталитета на Студената война и блоковата конфронтация", подчерта миналата седмица посланикът на Китай в Манила Хуан Силиан.

Около 12 200 американски, 5 400 филипински и малко над 100 австралийски войници ще участват в двуседмичните учения "Баликатан" - около два пъти повече в сравнение с миналата година.

Филипините предоставят на САЩ по-голям достъп до базите си

Филипините предоставят на САЩ по-голям достъп до базите си

Манила се опасява от Китай

Като част от ученията войските ще извършат десант с амфибийни кораби на западния остров Палаван - най-близката филипинска суша до островите Спратли, спрямо които и Пекин, и Манила проявяват териториални претенции.

Американските сили ще използват и своите ракети "Пейтриът", смятани за една от най-добрите системи за противовъздушна отбрана в света, както и прецизната ракетна система HIMARS, която помага на украинските сили да се бият с руските нашественици.

Първоначално двете армии планираха да изстрелят бойни снаряди в морето край северната провинция Илокос Норте, на около 355 километра от южното крайбрежие на Тайван, но впоследствие е трябвало да преместят мястото по-надолу в Южнокитайско море, тъй като първоначалната локация "не е било достатъчно подготвена" за разтоварване на необходимото оборудване.

Новото място е на по-малко от 300 километра източно от държаната от Китай плитчина Скарбъроу.

Ученията ще подобрят "тактиките, техниките и процедурите в широк спектър от военни операции", заяви филипинският военен говорител полковник Медел Агилар.

САЩ ще защитават международния ред в Южнокитайско море

САЩ ще защитават международния ред в Южнокитайско море

Китай е в пряка опозиция на ангажимента на САЩ, Филипините и съмишленици