Генералният секретар на АТО Йенс Столтенберг и Държавният департамент на САЩ приветстваха гласуването в Турция относно кандидатурата на Швеция да стане член на военния съюз.
"Приветствам гласуването на комисията по външни работи на турския парламент за ратифициране на членството на Швеция в НАТО", каза Столтенберг. Той призова и Унгария да завърши ратификацията си "възможно най-скоро".
Държавният департамент на САЩ очаква "бързото приемане от целия парламент".
"Ние приветстваме напредъка на турския парламент в напредъка на протоколите за присъединяване на Швеция и очакваме с нетърпение бързото приемане от целия парламент, написа говорител на Държавния департамент до Анадолската агенция. Като изключително способен отбранителен партньор, бързото присъединяване на Швеция към НАТО ще укрепи Алианса", добави той.
Запитан кога Държавният департамент планира продажбата на самолети F-16 на Турция, говорителят каза, че САЩ няма да потвърдят или коментират трансферите на оръжия, докато не бъдат официално уведомени до Конгреса
"Отдавна е ясно, че президентът Джо Байдън, че подкрепя модернизирането на турския флот F-16, което ще подобри неговата оперативна съвместимост с НАТО", добави говорителят.
Припомняме, че Комисията по външните работи на турския парламент одобри кандидатурата на Швеция за членство в НАТО във вторник. Това е ключова стъпка към разширяването на западния блок след 19 месеца отлагания.
Следващата стъпка е пълен парламентарен вот, който също се очаква да мине и вероятно ще се проведе до седмици. След това Реджеп Тайип Ердоган трябва да го подпише като закон, приключвайки процес, който разочарова някои от съюзниците на Анкара и постави на изпитание западните й връзки.
Швеция и Финландия поискаха да се присъединят към НАТО миналата година. Анкара ратифицира членството на Финландия, но повдигна възражения срещу кандидатурата на Швеция заради това, което каза, че защитава Стокхолм на групи, които Анкара смята за терористи.
Докато членът на НАТО Унгария също не е ратифицирала членството на Швеция, Турция се смята за основната пречка пред присъединяването на скандинавската нация към военния съюз и укрепването на отбраната й в региона на Балтийско море.
Ердоган сигнализира на конференция на НАТО през юли, че Швеция в крайна сметка ще получи зелена светлина, членката на НАТО Канада тихомълком се съгласи да поднови преговорите с Турция за премахване на контрола върху износа на части за дронове, включително оптично оборудване.
Турция, член на НАТО, поиска през октомври 2021 г. да закупи 40 изтребителя F-16 на Lockheed Martin Corp и 79 комплекта за модернизация за своите съществуващи бойни самолети.
Somebodyelse
на 27.12.2023 в 16:11:24 #2Квачок, невежеството ти е сърцераздирателно. Излагацията ти с незнанието какво е 401к бледнее пред последните ти бисери : "в Кенъдъ само мюслита и негърки " Верно ли ? Направи си труда да погледнеш официалните данни за етническия състав на населението на Канада за да не ставаш за подигрaвка. https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Canada Major ethnic White (69.8%) на това малоумът Квачок му вика "само мюслита и негърки" "Как е там в Кенъдъ, построихте ли джамии на новодошлите мюслита? " Кога са дошли тези "новодошли" и кога да сме им построили джамии ? Islam 4.9% - доста по-малък процент от този за България например, но за малоума Квачок това е безумно много.
Somebodyelse
на 27.12.2023 в 06:45:53 #1Освен туморът дето притиска мозъците ви друго не виждам да ви расте на вас Квачок. Иначе връзката между шведките и членството на Швеция в НАТО направо цепи мрака. Евалата Квачок. Ти си малоум номеро уно в този форум.