Съединените щати, Канада, Япония и Филипините провеждат двудневно съвместно морско учение в изключителната икономическа зона на Манила в Южнокитайско море. Това предават от Reuters по информация на Тихоокеанският флот на САЩ.
Дейността на морското сътрудничество е насочена към "поддържане на свободата за корабоплаване и прелитане, потвърждавайки ангажимента на четирите нации за укрепване на регионалната сигурност и стабилност", пише на уебсайта на американския флот.
Учението включва четири военни кораба и серия от морски маневри за тестване и валидиране на оперативната съвместимост на утвърдените правила, тактиките, техниките и процедурите на нашите въоръжени сили, добавят от Тихоокеанският флот на САЩ.
Припомняме, че Филипините се обърнаха към редица страни, които подкрепят претенциите им в Южнокитайско море, за да противодействат на това, което Манила смята за нарастваща агресия от страна на Китай. От Пекин претендират за почти целия стратегически воден път, въпреки че през 2016 г. Арбитражния съд в Хага отхвърли 90% от претенциите им за суверенитет в части от Южнокитайско море.
През април Манила проведе съвместна морска дейност с Австралия, Франция и САЩ. Президентът Фердинанд Маркос също се срещна с американския президент и японския премиер във Вашингтон, с цел сключване на споразумение за сигурността и свободата на корабоплаването в Южнокитайско море.
Миналата седмица стана ясно, че Китай въвежда нов закон в сила от 15 юни, според който ще има право да задържа нарушители в спорните води без съдебен процес. Манила се опълчи на новите правила, като ги нарече "притеснителни" и "провокация".
Допълнително, Бруней, Малайзия, Тайван и Виетнам имат конкуриращи се претенции за суверенитет в части от Южнокитайско море, проход, през който преминават стоки за 3 трилиона долара всяка година.