Съединените щати наложиха нови санкции в сряда на няколко базирани в Русия субекти заради участието им в газопровода "Северен поток 2", включително нови мерки срещу оператора на проекта. Това съобщава в сряда "Ройтерс", като цитира изявление на Държавния департамент.
Налагат се отново санкции на редица субекти, участващи в изграждането на тръбопровода, които вече са били посочени, както и няколко нови собственици на кораби, които вече са под санкции.
Сред атакуваните в сряда са морски служби и предприятия за воден транспорт, държавната морска спасителна служба и над дузина кораби, каза Държавният департамент.
На прицел са също Nord Stream 2 AG, операторът на проекта, както и застраховател, който предостави застраховка на компании, участващи в проекта, каза Държавният департамент.
Припомняме, че през ноември стана ясно, че бизнесменът от Флорида и спонсор на кампанията на Тръмп Стивън Линч иска от правителството на САЩ да му позволи да участва в търга за продажбата на "Северен поток 2", когато газопроводът бъде обявен на търг като част от процедурата по несъстоятелност в Швейцария.
"Това е уникална възможност за американски и европейски контрол върху енергийните доставки за Европа до края на ерата на изкопаемите горива", обясни Линч смисъла на бъдещата сделка. Също така според него покупката на газопровода ще даде на американците лостове за влияние при всякакви преговори за прекратяване на войната в Украйна.
"Северен поток 2", оценен на 11 милиарда долара, ще бъде възможно да се купи "за жълти стотинки", очаква бизнесменът.
Линч е работил в Москва почти 20 години и вече е купувал руски активи с отстъпки. Както припомня WSJ, през 2022 г. Линч получи лиценз от Министерството на финансите на САЩ да завърши транзакцията за закупуване на швейцарския клон на "Сбербанк", когато компанията майка попадна под санкциите на САЩ. След като той и група инвеститори участваха във фиктивен търг за продажба на активи на бившия ЮКОС през 2007 г., възникнаха въпроси за връзките му с руското правителство и потенциални тайни споразумения.
Процедурата по обявяване в несъстоятелност на "Северен поток 2" беше отлагана повече от веднъж, сега е планирана за януари 2025 г. Газопроводът, който така и не започна работа, беше повреден в резултат на саботаж през септември 2022 г.
Терористичната атака срещу "Северен поток" превърна Германия и други европейски страни в придатък на САЩ в икономиката, финансите и енергетиката. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров в интервю през октомври.
Руският посланик в Германия Сергей Нечаев заяви по-рано, че ще се създаде много сериозен прецедент, ако атентатът срещу газопроводите "Северен поток" и "Северен поток 2" остане ненаказан.
"Това е терористичен акт, насочен срещу критична енергийна инфраструктура в Европа. В този случай бяха нанесени огромни щети не само на Германия и Русия, но и на Европейската икономика. Трябва да знаем истината", настоя Нечаев.
В същото време той призова за "честно разследване", като отбеляза, че ако това не може да бъде осигурено на национално ниво, тогава е необходимо независимо международно разследване с участието на Руската федерация.
Отговаряйки на въпроса кой може да стои зад експлозията на тръбопроводи, дипломатът призова да се помисли "кой има полза от това".
Според Русия, Германия пречи на разследването около "Северен поток", стана ясно в началото на октомври. Германия се намесва в опитите за установяване на всички обстоятелства на експлозиите на "Северен поток" и "Северен поток 2". Това заяви постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя.
Според руския дипломат разследването на германските власти, както и приключилите разследвания на Дания и Швеция са били "абсолютно непрозрачни".
В края на септември "Шпигел" писа, че според нейно разследване има данни, че украинската армия е одобрила саботажа срещу "Северен поток".