Вашингтон може да подпише широкообхватен пакет от подкрепа за икономиката и сигурността на Грузия, ако нейното правителство се откаже от все по-антизападната си реторика и спре да отстъпва от човешките права, съобщи "Политико".
Съгласно условията на проектозакон, който ще бъде внесен в Конгреса тази седмица от конгресмена републиканец от Южна Каролина Джо Уилсън, САЩ ще започнат преговори с южнокавказката страна за откриване на "стабилен преференциален търговски режим", при условие, че ще бъдат изпълнени ключови политически критерии.
Наред с подобряването на достъпа до американските пазари, законопроектът предвижда либерализиране на визовия режим за грузински граждани.
Той също така ще упълномощи длъжностните лица да разработят пакет за военна подкрепа за Грузия, включително "осигуряване на оборудване за сигурност и отбрана, идеално подходящо за териториална отбрана срещу руска агресия и съпътстващо обучение, поддръжка и поддържащи операции елементи".
Програмата обаче ще бъде активирана само ако САЩ потвърдят, че "Грузия е показала значителен и устойчив напредък към съживяване на своята демокрация, доказано най-малко от по същество честни и свободни избори и балансирана предизборна среда".
Законопроектът на Уилсън предвижда да въведе индивидуални санкции срещу политици от управляващата партия "Грузинска мечта", както и други правителствени служители, ако приложат предложения от тях законопроект за "чуждестранни агенти" в руски стил.
Законодателството, което очаква окончателно гласуване в парламента следващата седмица, преди да бъде прието в закон, ще заклейми финансираните от Запада неправителствени организации, медии и групи за кампании като чуждестранни агенти, което според критиците ще се използва за заглушаване и делегитимиране на критиките към правителството.
Уилсън е председател на Комисията за сигурност и сътрудничество в Европа, независима правителствена агенция на САЩ, която наблюдава свободата и демокрацията в целия континент. Неговият законопроект "MEGOBARI Act" (Закон за мобилизиране и подобряване на възможностите на Грузия за изграждане на отчетност, устойчивост и независимост) отразява предупрежденията на други лидери във Вашингтон.
Помощник държавният секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Джеймс О'Брайън предупреди, че ако Грузия приеме законопроекта за чуждестранния агент, "ще видим ограничения, идващи от Съединените щати", които засягат финансите и пътуванията на онези, които стоят зад него.
Междувременно прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер каза, че ако законодателството за чуждестранните агенти бъде приложено, това ще "ни принуди да преоценим фундаментално отношенията си с Грузия".
Десетки хиляди грузинци излязоха по улиците през последните седмици, за да протестират срещу плановете, които според ЕС на практика ще сложат край на надеждите на страната за присъединяване към блока - само шест месеца след като получи статут на кандидат.
Полицията за борба с безредиците използва водни оръдия, сълзотворен газ и палки, за да разпръсне демонстрантите.
torbalan
на 24.05.2024 в 19:04:47 #3Демократите във Вашингтон ще напечатат още долари за да ги дадат на такива като грузинците. Долара по този начин се обезценява и големия финансов пакет ще е нищо повече от куп хартия. Тъжно е че Европа и Америка не “завладяват” света със силата на икономиката, ами със финансови игрички характерни за третия свят..
cheha777
на 22.05.2024 в 17:20:14 #2КАЗАНО НА БЪЛГАРСКИ: ЩЕ НИ СЕ ПОДЧИНЯВАТЕ БЕЗУСЛОВНО И ЩЕ ВИ НАПРАВИМ КОЛОНИЯ МА САЩ.
zoromax
на 20.05.2024 в 21:07:42 #1Дано мине и на окончателно гласуване закона за регистрация на чуждестранните агенти в Грузинския парламент. Пак мръсно играе запада както винаги. И в България трябва да мине тоя закон, после излизане от НАТО и прекратяване договора с ам.бази. Чак тогава ще бъдем свободни и ще има честни избори.