Патрулен самолет на Военноморските сили на САЩ прелетя през Тайванския проток, съобщава "Ройтерс".
Това се случва само часове след разговор между началниците на отбраната на Китай и САЩ, в който Пекин предупреди Вашингтон за изключително чувствителния характер на тайванския въпрос.
Китай има териториални претенции спрямо демократично управлявания Тайван и заявява, че има юрисдикция над пролива. Тайпе и Вашингтон оспорват това и твърдят, че Тайванският проток е международен воден път.
7-ми флот на ВМС на САЩ съобщи, че морският патрулен и разузнавателен самолет P-8A Poseidon, който се използва и за мисии срещу подводници, е прелетял над пролива в международното въздушно пространство.
"Действайки в рамките на Тайванския проток в съответствие с международното право, Съединените щати защитават навигационните права и свободи на всички страни", се посочва в комюникето. "Транзитното преминаване на самолета през Тайванския проток демонстрира ангажимента на Съединените щати към свободен и отворен Индо-Тихоокеански регион".
Министерството на отбраната на Тайван уточни, че самолетът е летял на юг през пролива, като тайванските сили са наблюдавали ситуацията, но не са забелязали нищо необичайно.
Впоследствие китайската армия съобщи, че е изпратила изтребители да наблюдават и предупредят американския самолет и "да се справят с него в съответствие със закона и разпоредбите".
"Войските са винаги в повишена готовност и ще защитават решително националния суверенитет и сигурност, както и регионалния мир и стабилност", посочиха от командването на Източния театър на Народната освободителна армия.
През декември, когато военноморските сили на САЩ отново обявиха, че техен самолет е прелетял над протока, китайската армия заяви, че е изпратила изтребители, които да следят и предупредят самолета.
Новата мисия на Poseidon е извършена малко след като министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин разговаря с китайския си колега Дун Цзюн - първият ангажимент, който двамата имат от повече от година на фона на опитите на двете страни да възстановят военните отношения.
Дун заяви на Остин, че въпросът с Тайван е "ядрото на основните интереси на Китай, които категорично не трябва да бъдат накърнявани".
"Китайската народна освободителна армия никога няма да позволи каквито и да е сепаратистки дейности за независимост на Тайван и външно съучастие и подкрепа да останат без контрол", подчерта Дун.
Съединените щати са най-важният международен поддръжник и доставчик на оръжия за Тайван въпреки липсата на официални дипломатически връзки между двете страни. Този факт обаче обтяга китайско-американските отношения.
Американски военни кораби и самолети преминават през тесния Тайвански проток около веднъж месечно.
Правителството на Тайван отхвърля териториалните претенции на Китай и подчертава, че само народът на острова може да решава бъдещето си.
Китай никога не се е отказвал от използването на сила, за да постави Тайван под свой контрол.