Американският посланик в Берлин остро критикува германския министър на икономиката Петер Алтмайер, че прави паралел между китайското и американското шпиониране, съобщава БиБиСи.
Спорът пламна заради решението на Германия да не забрани на китайския технологичен гигант Huawei да участва в немската мобилна телефонна мрежа 5G.
"Няма морална еквивалентност между Китай и Съединените щати и всеки, който го предполага, игнорира историята", заяви американският посланик Ричард Гренел.
Американското правителство призовава западните съюзници да забранят на Huawei да наддава за договори за 5G, като твърди, че фирмата е твърде близка до Китайската комунистическа партия и китайските разузнавателни служби.
Междувременно ново проучване на общественото мнение предполага голяма пропаст между вижданията на американците и германците за американско-германските отношения.
Три четвърти от анкетираните американци са положителни. Но почти две трети от германците смятат, че отношенията са лоши, установява проучване на Pew Research Center/Körber-Stiftung.
По време на телевизионен дебат за Huawei, Алтмайер припомни скандала от 2013 г. за американското наблюдение на съюзниците от НАТО чрез Агенцията за национална сигурност. Тогава се, че са шпионирали и канцлера Ангела Меркел.
Алтмайер заяви, че "Германия все още не налага бойкот" на САЩ, въпреки скандала. "САЩ също така изискват от своите компании да предадат определена информация, необходима за борба с тероризма", каза той.
Забележката му е към опасенията на САЩ, че Huawei, световен лидер в областта на мобилните технологии от ново поколение, ще предаде записи на чувствителни данни на китайското правителство.
You need to be able to trust that 5G equipment and software companies will not threaten your national security, privacy, intellectual property, or human rights. Trust cannot exist where telecom vendors are subject to an authoritarian government that lacks an independent judiciary https://t.co/LdO1iwhVms
— US-Botschaft Berlin (@usbotschaft) November 25, 2019
Китай е най-големият търговски партньор на Германия. Въпреки това германските разузнавачи също съветват правителството на Меркел да не допуска Huawei до 5G в Германия.
Посланик Гренел коментира, че приравняването на действията на правителството на САЩ с това на Китайската комунистическа партия е "обида за хилядите американски войски, които помагат да се гарантира сигурността на Германия и милионите американци, ангажирани със силен западен съюз".
"Тези твърдения са също обида за милионите китайски граждани, с отказани основни свободи и несправедливо затворени от ККП", допълва той.
Миналата година Гренел разгневи левите социалдемократически партньори на Меркел, като заяви, че иска да "овласти" европейските консерватори.
Президентът Доналд Тръмп критикува Германия и други съюзници от НАТО, които не успяват да изпълнят целта на НАТО за разходи за отбрана. Германия, Италия и Испания са много под целта от 2% от БВП.
В новото проучване на общественото мнение в САЩ и Германия, 85% от анкетираните американци смятат американските военни бази в Германия за важни за националната сигурност на САЩ.
Но само 52% от германците ги смятат за важни за сигурността на страната си.
САЩ запазват голямо военно присъствие в Германия (35 000 войници) от края на Студената война. Около 17 000 американски и 12 000 германски цивилни също работят за американските военни в Германия.
kerranna
на 26.11.2019 в 18:52:07 #1Немците доста са подценили САЩ с това сравнение.Или са надценили Китай!Китайците могат само да мечтаят за методите на контрол над гражданите си,както и шпиониране тона партньорите от страна на американците.Няма кой да ги стигне американците в това отнашение, неуспорим факт,че разполагат и с техническите стредства да го осъществят. Не коментирам разузнаването спрямо вражески групировки или държави,подразбира се.